1984: George Orwell

George Orwell tarafından kaleme alınan 1984 isimli eser alegorik bir eser niteliğindedir. Politik bir konuyu kendine baz alan 1984 eserinde tamamen hayal ürünü olan bir toplum anlayışı dile getiriliyor. Bu tarzda yazılan eserler arasında en ünlüsü olan kitap büyük bir etki yaratmıştır. Big Brother kavramını insanların diline düşüren eser, her şeyin tamamen devletin denetiminde bulunduğu muhalefetsiz bir toplum yapısının ne kadar sakıncalı olabileceğini anlatmaya çalışmaktadır.

1984 Kitabının Hayali Devlet Yapısı

Kitabın yazarı George Orwell son derece korkunç olan baskı ve zulüm içeren bir devleti anlatarak, daima birbiri ile savaşan ve toplumlar üzerinde egemen olmaya çalışan üç farklı totaliter rejimli devletlerin aralarındaki mücadeleyi anlatıyor. Tamamen düşsel bir gelecekte yazılan eserin ana kahramanı ‘Doğruluk Bakanlığı’nda çalışan sivil bir memur olan Winston Smith’tir. Her gün düzenli olarak bakanlığın notlarını tutan Winston Smith için bir gün her şey tamamen değişmeye başlar. Girdiği bir antika dükkanından defter ve kalem alan Smith, kimsenin görmeyeceği şekilde bir günlük tutmaya başlar. Bu süreçten sonra artık Winston Smith bir fikir suçlusu olma yolunda ilerlemektedir. Çünkü günlük tutmak devlet bazında bir suçtur. En büyük suçu ise aslında ‘Big Brother’ yani büyük birader diye birinin olmadığını düşünmeye başlamasıdır.

1984 Kitabı İle Farklı Bir Politik Kurgu

Winston Smith, artık kendisi gibi düşünen insanlar olup olmadığını merak etmeye başlamıştır. Bu insanları da yine Doğruluk Bakanlığı’nda çalışanlar arasından bulacaktır. Julia ve devletin önemli görevlilerinden biri olan O’Brien da Winston Smith ile aynı düşünceleri paylaşan insanlardır. Zamanla kendilerini bu yapay dünyadan uzaklaştırmaya çalışsalarda her yerde düşünce polislerinin dolaşması ve tele ekranların bulunması buluşmalarını oldukça zora sokacaktır. Sürekli yakalanma korkusu yaşayan bu insanlar sistemin kölesi olmaktan kurtulabilecekler midir? Kendilerini en iyi şekilde gizlemeyi başarabilseler de Big Brother’dan gizlenmek ve düşünce polislerini atlatabilmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Julia ve Winston’un yakınlaşması, içinde yaşadıkları yapay dünya hakkındaki fikirleri, hayali devlet yapısı ve George Orwell’in kusursuz anlatımı ile hızlı şekilde okunacak bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir