Aforizmalar Franz Kafka

Franz Kafka, eserinde günah, umut, ıstırap ve doğru yol üzerine diyerek yaşamımızda çok önemli bir yer tutan değerlere değinmiştir. Kitap kafanızdaki soru işaretlerini mi kaldıracak yoksa soru işaretleri mi ekleyecek okuyunca karar vereceksiniz.

Aforizmalar, öyle bir çırpıda kendini ele veren, açıklanan türden bir eser değildir. Öyle ki alabildiğine yoğun aforizmalar, kendileri ile cebelleşilmesini kendilerine yoğunlaşılmasını elzem kılmaktadır.

Kafka’nın yalın, yoğun, fazlalıksız, yontulmuş, dili çetin ceviz, demirden leblebi, eksik kod açımından ve açık uçluluğun dan dolayı birçok aforizmasına tam anlamıyla nüfuz edilemeyebiliyor.

Kafka’nın bu kitabı teolojik hareler, tınılar içermektedir. Ne var ki teolojiye indirgenebilir gibi değildir. Okudukça daha derin anlamlar yükleyeceğiniz harika bir eserdir. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

Kitap Tanıtım Metni

Hölderlin der ki: “Ozanca barınır insan yeryüzünde.” Ve tarif ettiği o yer, ara bir yerdir: çifte yoksunluk zamanından kalma… Bir bakıma yerlerin yeri… Bir çeşit bekleme odası…
Muhakkak ki, en az Hölderlin kadar beklemiş biri Kafka da… Beklemeyi bilmiş biri… Üstelik ozanca…
İyi de, Kafka neden şiirde karar kılmamıştır da, düzyazıda ozanca davranmayı tercih etmiştir? Ara yerde (Araf ’ta mı yoksa) kalmayı arzulamıştır?
Aranan yanıtların çoğu, belirli bir olgunluğa ulaştıramadığı, daha da vahimi, tamamlayamadığı bu aforizmalarda gizli…
Büyük bir çökkünlük içindeyken yazılan; sık sık karalanan, zaman zaman atılan, bazen unutulan, sonra yeniden yazılan bu aforizmalarda…

DÜŞÜNCENİN YAPI TAŞLARI dizisi, varlığını Kafka’nın vefalı dostu Max Brod’a borçlu olduğumuz Aforizmalar’ı ilk kez hem özgün dili, hem de kabul görmüş iki İngilizce versiyonuyla birlikte sunuyor. Ve kendini “okur” olarak tanımlayıp melan- kolik dünyada kaybolmak, mukayese ederken yorulmak, karmaşık fikirlerle çarpışırken yaralanmak isteyen herkesi, müthiş bir şölene davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar