Aziz Nesin Edebi Kişiliği

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 yılında İstanbul Heybeliada’da dünyaya gelmiştir. 1924 yılında İstanbul Süleymaniye’deki Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebinin 2. sınıfına girmiştir. İki yıl Darüşşafaka Lisesinde okuduktan sonra 1935 yılında Kuleli Askeri lisesini 1937 yılında Ankara’da Harp okulunu bitirdikten sonra teğmen olmuştur.

Aziz Nesin, son olarak 1939 yılında Askeri fen okulunu bitirmiş o dönemde de Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme bölümüne devam etmiştir. Bir röportajında ise ona bu eğitim hayatının Fikri Takip dedikleri şeyi getirdiğini söylemiştir.

Çalışma Hayatı

Ankara Harp okulunu bitiren Aziz Nesin, asteğmen rütbesi ile orduya katılmıştır. 1941 yılından başlayarak II. Dünya Savaşı yıllarında 2 yıl Trakya’da çadırlı ordugahta görev yapmıştır.

1942 yılında Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığına atandıktan sora bir bomba kazasında yaralanmıştır.

1944 yılında Ankara Harp okulunda açılan ilk tank kursuna katılmış, aynı yıl Zonguldak’ta uçak savar top mevzileri yatırmakla görevlendirilmiş daha sonra üsteğmen rütbesinde iken görev ve yetkisini kötüye kullandığı suçlaması ile askerlikten uzaklaştırılmıştır.

Askerlikten uzaklaştırılan Aziz Nesin bir süre bakkallık, muhasiplik gibi işlerde çalışmış, 1945 yılında Sedat Simavi’nin çıkarmış olduğu Yedigün dergisine girmiştir. Karagöz gazetesinde redaktörlük ve yazarlık yapmıştır.

Aziz Nesin 1946 yılında Sabahattin Ali ile beraber Marko Paşa mizah gazetesini çıkartmış ve büyük ses getirmiştir. Dergi dönemin politikacılarını ve tiplemelerini eleştirmeyi bilmiş, zor koşullara rağmen hedeflediği satış rakamlarına ulaşmıştır.

Aziz Nesin, söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. cenazesi Çeşme Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine otopsi yapılmak üzere 6 Temmuz’da İstanbul Çapa Tıp Fakültesine getirilmiştir.

7 Temmuz 1995 yılında yazarın vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfının bahçesine gömülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir