Beren ile Luthien

Elf kralı Tinwelint’in iki evladı vardır: Erkek olanı Dairon ve kız olanı Luthien’dir. Annesi peri olan Luthien Elfler arasındaki en güzel kızıdır. Kavalı ve ormandaki müzik aletlerini çalmaktan çok hoşlanan Dairon ise güçlü ve neşeli bir erkektir. Zaman zaman iki kardeş birlikte ormana gidiyor ve Dairon müzik çalar, Luthien ise büyüleyici bir şekilde dans edermiş. İki kardeş yine bir gün ormana gitmiş ve eğlenirken o sırada Beren adlı bir Gnom, bu güzeller güzeli Elf kızını görür ve aşık olur. Ormancı Egnor’un oğlu Beren, zamanında Elfler ile Melko’nun şerbetinden içen Gnomlardan biri olduğu için, korkulu ve kuşkuluymuş, fakat bu gümüş elbiseli, beyaz tenli kız onun aklını başından almış. Beren, güzeller güzeli peri kızını daha yakından görmek istemiş ve ona doğru yaklaşmış ve tam o sırada Dairon Beren’i görmüş ve bu yabancı varlıktan korkup kız kardeşini de alıp kaçmış oradan. Halbuki Luthien’de görür görmez Beren’e aşık olmuştur.

Beren ile Luthien Kitap Açıklaması

Tolkien’in yayımlanmayan metinlerinden derlenerek başlı başına bir kitap haline getirilen Beren ile Luthien’in destansı hikayesi Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Tolkien’in yarattığı Elfler, İnsanlar, Orklar ve Cücelerle dolu Orta Dünya hayranlarını bir kez daha bir araya getirecek.

J.R.R. Tolkien’in İlk Çağ’daki destanları ve mitleri anlattığı Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Luthien’in hikayesinin yazım sürecinde pek çok detay değişse de gölgelenen aşkları hep baki kaldı: Beren ölümlü bir İnsandı, Luthien ise ölümsüz bir Elf. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızının Beren’le olmasına karşıydı ve eğer Luthien’le evlenmek istiyorsa Beren imkansız bir görevi yerine getirmek zorundaydı. Beren, Luthien ile birlikte kötülerin en kötüsü, Kara Düşman, Morgoth olarak da bilinen Melkor’dan en değerli mücevher Silmarili çalmaya çalışacaktı.

Bu kitapta Christopher Tolkien, Beren ile Luthien’in hikayesinin ilk yazıldığı tarihten, Silmarillion’daki haline kadar geçen süreci adım adım ele alıp Orta Dünya’nın en önemli aşk hikayesine nasıl dönüştüğünü, bu evrende giderek nasıl daha büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de babasının kelimelerine dokunmadan, orijinal hallerini koruyarak destanın hem manzum hem de mensur biçimlerini ilk kez birlikte yayımlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar