Bilim ve Yanılgı Taha Akyol

Taha Akyol, bu kitabında tüme varmış. Rasyonel ve tutarlı bir tezin peşinden koşuyor. Kesin inançlılar kitabının yerli versiyonu gibi ama biraz daha yerel ve politik ayrıntılara yer verilmiş.

Bilim ve Yanılgı kitabı sonuç olarak çelişkileri, ihmalleri ve olumsuzlukları çok iyi irdelemiş ve önerilerde bulunmuş. Yakın tarihi de anlamak ve tanımak için okumanızda fayda var diyebilirim.

Yazar, kitapta bilimsel bakışın önemini ve bilimin de yalnız başına çözüm olmadığını açık bir şekilde vurgulamış. İdeolojilerin topluma yansıttığı olumsuzluklara mercek tutmuş diyebilirim. Herkese keyifli okumalar.

Bilim ve Yanılgı Kitap Tanıtım Metni

Eski Yunan ve İslam’da bilim… Bilimler İslam’da nasıl gelişti, niçin söndü? Bilim devrimi neden Avrupa’da ortaya çıktı? Ön yargılarımız bilime karşı…

Komplo teorileri niçin cazip, neden yanlıştır? “Bilimsel düşünmek” ne demek? Üniversite ve bilim… Dünya bilim üretiminin neresindeyiz?

YÖK’ün artı ve eksileri nelerdir? Bilim ve bilenler… Karl Popper’i niye tanımak lazım? Orhan Hançerlioğlu’nun zırvaları nedir? En büyük devrim, Asya yeniden yükseliyor…

Batı hegemonyası sona mı eriyor? XXI. yüzyılda Türkiye, Avrupa’ya mı, Asya’ya mı yönelmeli? Taha Akyol, Bilim ve Yanılgı’yı yeniden yazdı.

Yeni verilerle, yeni olgularla, tarihten ve günümüzden alınmış ilginç örneklerle “bilmek” ve “yanılmak” sorusunu tartışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar