Bir Çift Ayakkabı Sunay Akın

Sunay Akın’ın yeni kitabı Bir Çift Ayakkabı, aslında ayakkabılara gelen 37 numaradan oluşmaktadır. Bu eserde, yazarın özgün anlatımı ile bulabileceklerinizin çok kısa bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizlerde benim gibi beğenirsiniz.

Kitap Sultan Abdülaziz’in Avrupa’ya seyahat etme fikri öne sürüldüğünde, Müslüman olmayan topraklara basacak olması hoş karşılanmamaktadır. Bu nedenle ayakkabılarının tabanı açılarak içine İstanbul toprağı serpilir ve tekrar yapıştırılır. Böylelikle her zaman kendi topraklarına basmış olacağı anlatılmıştır.

Bir başka örnek ise; Neil Armstrong’un aydan taş örnekleri toplaması ve alınan bu örneklerin ağırlıklarının mekiğin dönüşü için hesaplanmadığı ve bunun üzerine Armstrong, ağırlığı dengelemek için ayakkabılarını ayda bırakmış olmasıdır.

Ayrıca Sultan İbrahim’in üç yaşındaki kızını kaptanı deryası Yusuf Paşa ile evlendirmesi, bir ayakkabı ustasının ayakkabılarda yaptığı hilelerin fark edilmesi ve uyarılması gibi bir çok güzel anlatımlar bulunmaktadır.

Son olarak kitapta İstanbul’un ilk arabasını kullanan Abdurrahman Bey’in İranlı olması, bundan dolayı halk arasında “Acem” diye çağrılması anlatılmaktadır.

Sunay Akın‘ın konuşma üslubuna en yakın bulduğum denemelerden biri de Bir Çift Ayakkabı olmuştur. Ayakkabılarla ilgili çıkaracağınız geçmişten bugüne, doğudan batıya, fotoğraflarında beraberinde eşlik edeceği bir yolculuğa çıkmayı düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir