Bir Kadının Yaşamından 24 Saat Stefan Zweig

Her satırında ayrı bir duygunun yüklü olduğu Bir Kadının Yaşamından 24 Saat isimli kitap Stefan Zweig’in en etkileyici romanlarından biridir. Kitap Fransız Rivierası kıyısında bulunan ve farklı ülkelerin burjuva insanlarının konakladığı bir pansiyonda geçer.

Stefan Zweig anlatımı ile son derece akıcı olan kitaptaki olaylar bin dokuz yüzlü yıllarda geçiyor. Zengin insanların konakladığı pansiyona bir gün hem genç hem de son derece yakışıklı bir genç yerleşir. Bu gencin gelmesi ile birlikte otelin havası birden bire değişir.

Hem yakışıklı hem de kibar olmasının yanında birçok zenginde bulunmayan erdeme de sahip bir delikanlıdır. Bu genç adam Lyonlu şişman bir tüccarın iki çocuğu olan ve sessiz olarak tabir edilen karısı Henriette ile zaman geçirmeye başlar ve bir gün sonra iki birden ortadan kaybolurlar.

Henriette’nin ortadan kayboluşu sessiz ve sakin pansiyonda tam bir şok etkisi yaratır ve herkes kendince yorumlar yapmaya başlar. Özellikle sıkıcı ama rahat hayatından vazgeçemeyen kadınlar bu durumu ahlaksızlık olarak yorumlasalar da yazar sürekli olarak Henriette’yi savunmaktadır.

Aynı zamanda pansiyonun sakinlerinden biri olan Mrs. C ismindeki kadın da Henriette’yi savunmaktadır. Çünkü 24 saatin bir kadının hayatını nasıl değiştirebileceğine şahit olan biridir. Kendi başından geçen hikayeyi yazara anlattığında hem rahatlayacaktır hem de onaylanmış hissedecektir.

Mrs. C’nin 24 Saatlik Hikayesi

Bayan C kocasını kaybetmiş yalnız bir kadındır ve ne yapacağını bilemeden zaman akıp gitmektedir. Bir gün tesadüf eseri bir kumarhanede bir adam görür. Adam her şeyini kaybetmiş kumar tutkusu olan biridir.

Ancak kadın bu durumu çok da önemsemez ve adama yardım etmeye karar verir. Ona kalacak yer ayarlar ve biraz zaman geçirirler. Daha sonra evine dönebilmesi için ona tren bileti alır. Adam yapılan her yardımı kabul eder ancak kadına sen de gel demez.

Bu durum Mrs. C’de büyük bir etki bırakır. Çünkü bu yakışıklı adama umutsuzca aşık olmuştur. Ancak adam trene biner ve kadın arkasından yetişemez. Aynı akşam tekrar kumarhaneye gittiğinde adamı kumar masasında görür. Gitmemiştir ve tren biletini de kumara yatırmıştır.

Bu olaylar üzerine bir de kadını herkesin ortasında azarlamıştır. Bu utancı taşıyamayan Mrs. C taşrada bir kasabaya yerleşir. Kendi hayatından bildiği bu örnek aslında Henriette’yi anlamasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar