Cengiz Aytmatov Gün Olur Asra Bedel

Gün Olur Asra Bedel romanı Toprak Ana, Beyaz Gemi gibi romanların da yazarı olan Cengiz Aytmatov tarafından 1980 yılında yayımlanmıştır.

Yazar Gün Olur Asra Bedel romanında Komünizm sonrasında geleneklerini korumaya çalışan insanların anılarını ele almıştır. Romanın genel teması ise ferdin ve milliyetin hürriyeti problemidir.

Cengiz Aytmatov anlatım gücü ile insanları mankurt olmaktan kurtaralım mesajını vermektedir. Kitaptaki olaylar genelde küçük kasaba hayatını anlatmakta ve karakterler çok gerçekçi durmaktadır.

Romanın Konusu

Romanın baş kahramanı olan Yedigey, savaşmış geleneklerine bağlı bir kişiliğe sahiptir. Yedigey cepheden geldikten sonra, Kazak bozkırlarında küçük bir aktarma istasyonunda çalışmaya başlaması ve burada tanık olduğu uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar gerçekte siyasi rejimin çöküşünün nedenlerindendir.

II. Dünya Savaşından sonra Kazak bozkırlarında bir tren istasyonunda yaşamaya başlayan Yedigey’in burada tanık olduğu olaylar sonucunda kendisinin ve milletinin acı tatlı, düşündürücü yanları ile bir bir gözlerinin önünden geçirmesi anlatılmaktadır.

Öte yandan Rus-Amerikan ortak araştırması sonunda kozmonotlar, uygarlık düzeyi Dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfetmektedir.

Bu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak isterler. Ancak daha yüksek bir uygarlığı, daha iyi bir yönetimi kendileri için zararlı gören dünyalı yöneticiler bu isteği reddetmektedirler.

Kitaptaki olaylar genel anlamda küçük kasaba hayatını anlatmakta ve karakterler çok gerçekçi durmaktadır. Fakat, geçen uzay üssü ile ilgili bölümler romana biraz bilim kurgu havası da katmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir