Chuck Palahniuk Gösteri Peygamberi

Chuck Palahniuk, romanında kendi özünden kopuk, kendini tanımayan insanların dünyasına götürüyor bizleri. Kuşları, doğayı hapseden, bahçesinde plastik çiçekler yetiştiren ve o kadar tuhaf ki çiçeklerin plastik olduğunun farkında olmayan aile bağları zayıf, yaratmayan, hayal gücünü kullanmayan, düşünmeyen insanların dünyasına götüren bir yazar.

Yazar, Gösteri Peygamberi eserinde bizleri bir yolculuğa çıkaracak, bu yolculuk boyunca da ölümün hikayesinin sonu olmadığına dair bir kanıt arıyor gibi hissedeceksiniz. Belki de bunca ölü yaşanan hayatların zaten öldürülmesi gerektiğinin ve asıl yaşamın o zaman başlayacağının resmini çiziyor.

Kitabın Konusu

Birçok alt metin okumasına olanak sağlayan Gösteri Peygamberi, ciddi bir medya eleştirisi olarak okunmaktadır. Bunun yanı sıra alt metinde kitabın neredeyse tamamına yayılmış ciddi bir Hristiyanlık eleştirisi göreceksiniz.

Hikayeye yerleştirilmiş dinin kadına, sekse, kadın cinselliğine bakışını, yasaklarını, günahlarını ve kurallarını okuyacaksınız. Öyle ki bu toplumda yaşayan kişiler günahkarlık tan uzak bir hayatın kendileri ile birlikte başkalarını da kurtaracağını düşünmektedir. Mutluluğu ise sadece kafayı meşgul ederek hayal gücünün çalışmasına izin verilmeden bulunuyor.

Chuck Palahniuk, romanda ilerledikçe medyanın, dinin, eğitimin ve toplumun kurallarını bir potada eriterek benzeştirip bu kavramları da tek tek sorguluyor.

Kısacası doğru olanı bilmekten kaçınma isteğinin hayatımıza nasıl kilit vurduğunun altını çizerken tüm değerlerin tekrar değerlenmesini isteyen Nietzsche gibi Palahniuk da içgüdülerimize inanarak kendi özümüze dönmemizin nasıl doğur bir yaklaşım olduğundan bahsediyor.

Gösteri Peygamberi, edebi kaygıları olmayan yalın anlatımı ile yaşamış olduğumuz hayatları, bizlere dayatılan kuralları, maruz kaldığımız bilgi kirliliğini ve yapmış olduğumuz seçimlerimizi gözden geçirerek, ip uçlarından yola çıkıp yeni okumalar yapmak için çok güçlü bir metin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir