Dadı Stefan Zweig

Stefan Zweig’in iki hikayesinin de bir arada bulunduğu Dadı kitabı da diğer kitaplar gibi betimlemelerle dolu, ancak bunlar okuyucusunu sıkan tarzda değil aksine daha çok okuyucuyu içine çeken bir anlatıma sahip.

Kitabı okumaya başladığınızda son sayfaya kadar öykülerin ortak bir yerde kesişmesini bekleseniz de öyle olmayacaktır. Öykülerin kurgu ve hikayeleri oldukça güzeldi.

Stefan Zweig, kitabını okumaya başladığınızda her sayfaya geçişte meraklandığınızı ve okumak için sabırsızlandığınızı hissedeceksiniz.

Eğer geceleri uyumadan önce yapacağınız bir şey yoksa okumanızı tavsiye ederim. Uykunuzu getirirken merakınızı da yenileyecek bir kitap.

Dadı Kitap Tanıtım Metni

Kapıyı dinlediler ama tek duyabildikleri belli belirsiz mırıltılardı. Hiçbir şey öğrenemeyecekler miydi? O sırada seslerden biri yükseldi. Annesi öfkeyle, Kör olduğumuzu, halinizi görmediğimizi mi sanıyorsunuz?

Bir dadı olarak görevlerinizi yerine getirmediğiniz çok açık. Sizin ellerinize kızlarımın eğitimini düşününce ürperiyorum. Onları utanç verici bir şekilde ihmal ettiğinize hiç şüphe yok… dedi.

20. yüzyılı en iyi anlayıp yorumlayan yazarlardan bir tanesidir Stefan Zweig. I. Dünya Savaşının yıkımı, ardından Nazizmin yükselişiyle başlayan 2. Dünya Savaşının getirdiği alt üst oluşu bütün açıklığıyla okurun önüne serer.

Kısa aralıklarla yaşanan iki büyük savaşın insan bilincinde meydana getirdiği tahribatı sıradan insanları modelleyerek anlatır. Karamsarlık, kötümserlik, ümitsizlik Zweig’in metinlerini siyah bir tül gibi örter.

Stefan Zweig akıcı anlatımı, keskin üslubu, karakter oluşturmasındaki ustalığın yanında çağına yaptığı doğru tanıklıkla klasik yazarlar arasında ismini yazdırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir