Enver Murat Bardakçı

Murat Bardakçı gazeteci ve arşivci kimliği ile Enver Paşa’nın hayatını tamamen hatıratlara ve kaynaklara dayanarak kaleme almıştır.

Yazarın hazırlamış olduğu eserde fotoğraflara da oldukça geniş bir şekilde yer verilmiştir. Enver Paşa ile ilgili yıllarca yanlış bilinen bazı konulara değinerek bu yanlışları düzeltmeye çalışmıştır eserinde.

Enver’in doğumundan ölümüne kadar olan 41 yıllık hayatındaki konuları detaylı bir şekilde kitapta bulacaksınız. Enver Paşa’nın Osmanlı Devleti ve günümüz Türkiye için yapmak istedikleri, hayalleri ve Naciye’sine duyduğu hasret ve düşünceleri detaylı bir şekilde anlatılmakta ve görüntülenmektedir.

Tarihimizin önemli Paşalarından biri olan Enver Paşa’nın hayatını konu alan eseri okumayı düşünenler var ise kesinlikle tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Enver Kitap Tanıtım Metni

İstanbul’da mütevazi bir ahşap evde başlayıp Hürriyet Kahramanlığı’na ve imparatorluğun en güçlü adamlığına uzanan ama ardından idam mahkûmluğuna ve sürgünlere kadar giden, 1922’de uzak diyarların haritalarda bile yeralmayan ücra bir tepesinde Rus süvarisinin namlusundan çıkan domdom kurşunu ile noktalanan 41 senelik macera dolu bir hayat…

Enver Paşa Türkçü-Turancı mı, yoksa İslamcı mı idi? İstiklal Harbi yıllarında neler yapmıştı? Mustafa Kemal ile mektuplaşmaları… Sıkıntılar ve hayallerle dolu sürgün seneleri… Orta Asya’daki esareti ve uğradığı mağlûbiyet… Hanımı, büyük aşkı Naciye Sultan’a hasret satırları…

Murat Bardakçı’nın, Paşa’nın ailesi tarafından doksan küsur sene boyunca muhafaza edilen ve şimdiye kadar yayınlanmamış özel evrakı ile sivil ve askeri arşiv belgelerine dayanarak kaleme aldığı Enver, tarihimizin bu çok önemli ismini her yönü ile ortaya koyarken, onun hakkında yanlış bilinen birçok konunun gerçeğini de gözler önüne seriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir