Fahrenheit 451: Ray Bradbury

Bilim kurgu tarzında okumayı seven insanların yüksek not vererek okuyacakları Fahrenheit 451 isimli kitap Ray Bradbury tarafından yazılan bir eserdir. Kitapta geleceğe dair insanı korkutan senaryolar kaleme alınıyor. Yazar kitabını 1953 senesinde geleceğin en korkutucu kabus senaryosu olarak yazmıştır. Son derece dispotik bir eserdir. Bradbury, eserinde itfaiyecileri gelecek zamanda çok farklı bir kalıba sokarken kitabın da genel içeriği itfaiyecilerin işi olan ateş ile ilgilidir. Ancak bu süreçte artık yapılması gereken yangını söndürmek değildir. Aksine yangını ortaya çıkarmaktır. Alev alanlarda maddi eşyalar değil, insanların ruhunun açlığını gideren kitaplardır.

Fahrenheit 451 Eserinin Müthiş Kurgusu

1953 yılında geçen Fahrenheit 451 kitabının kahramanı Montag, bomboş dünyada yaşayan ve içerisi dolu tek şey olan kitapları yakmakla görevlendirilmiş olan bir itfaiye memurudur. Mildred isimli bir eşi olan Montag, yaşadığı ülkede yasak olan kitapları ortadan kaldırarak ve boş zamanlarında da mesai arkadaşları ile iskambil oynayarak zaman geçiren sıradan bir insandır. Hiçbir zaman yaptığı işi sorgulamaz ve diğer tüm insanlar gibi bir şeyler düşünme gereği hissetmez. Tamamen kapsüller, televizyonlar, bilgisayarlar gibi birçok teknolojik alete esir olan insanlardan biridir.

 Montag’ın Hayatını Değiştiren Olaylar

Sıradan ve teknolojiye boğulmuş bir hayat yaşayan Montag, esrarengiz bir komşu ile tanışınca hayatı birden bire değişmeye başlayacaktır. Herkesin aksine komşusu Clarisse hayatı tam anlamı ile yaşayan bir genç kızdır. Hayatı birçok farklı yönden sorgulayan Clarisse, insanlar tarafından son derece ilginç bulunsa da zamanla Montag’ı da hayatı sorgulamaya ve düşünmeye sürükler. Bu süreç Montag’ın yaktığı ve yok ettiği kitapların içerisinde neler olduğunu merak etmesine neden olur. Montag artık sistemin bir kuklası olmaktan kaçmaya ve gerçek bir insan gibi yaşamaya başlayacaktır. Her ne kadar karısı onu bu yoldan vazgeçirmeye çalışsa da Montag sorgulamaya ve kitapların içerisinde neler olduğunu merak etmeye devam edecektir. Ancak bu süreç Montag için zorlu bir dönemin de başlangıcı olacaktır. Çünkü karşısında büyük bir organize sistem vardır. Sistemin köleleştirdiklerinden biri olmak yerine artık savaşmaya hazır bir insandır. Kitaplardan vazgeçmemek uğruna ölen insanlar Montag’ın da uyanışının bir sebebi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir