Fareler ve İnsanlar: John Steinbeck

İnsanlar tarafından çok fazla okunan ve John Steinbeck tarafından kaleme alınan eser iki yakın arkadaşın hikayesini konu ediniyor. Kitapta George ve Lennie, çocukluktan beri arkadaş olan iki gençtir. Ancak George normal bir zihinsel zekaya sahip olsa da aynı durum Lennie için geçerli değildir. Lennie oldukça iri yapılı fakat bir çocuk kadar saf biridir. George, sürekli olarak Lennie’ye sahip çıkmak zorundadır. Çünkü Lennie saflığın yanında farklı bir rahatsızlıkla daha mücadele etmek zorundadır.

 İki Çocukluk Arkadaşın Hikayesi

Lennie ve George, uzun yıllardır arkadaştırlar. Bu güzel arkadaşlığın devam etmesini sağlayan sıradan ama son derece güzel bir de hayalleri vardır. İleride çok para kazanıp bir çiftlik kuracaklardır. Fakat bu hayal onlar için imkansız derecesinde zordur. Çünkü Lennie’nin rahatsızlığı yüzünden sürekli olarak bir yerde sabit kalamazlar. Şehre uzakta olan çiftliklerde geçici işlerde çalışan bu iki kafadar arkadaş yine bir çiftlikte iş bulurlar. Ancak çiftlik sahibi ve oğlu bu iki arkadaşı hiç de hoş karşılamazlar. Çiftlik sahibinin oğlu ufak yapılı olduğundan kendisinden daha iri görünen Lennie’den hiç hoşlanmaz. Bunun üzerine sürekli olarak Lennie’yi kışkıtacak hareketlerde bulunur.

Lennie’nin İnsanlara Tuhaf Gelen Davranışları

Lennie her ne kadar temiz bir insan olsa da yumuşak olan nesneleri ve hayvanları okşama isteğine karşı koyamaz. Bu istek o kadar güçlüdür ki sürekli olarak cebinde ölü bir fare bile taşır. Bir gün çiftlik sahibinin karısı Lennie ile yakınlık kurmak ister ve ona saçlarını okşatır. Ancak bu durum bir süre sonra kadını huzursuz eder ve Lennie’den uzaklaşmaya çalışır. Lennie daha çok panikler ve istemeden de olsa kadının boynunu kırar. Çiftlik sahibi Lennie öldürmek için peşine takılır fakat George ondan önce Lennie’yi bulur. Lennie’yi artık kurtaramayacağını bilen George’nin yapabileceği tek bir şey vardır. O da en yakın arkadaşını o adamların eline bırakmadan kendisinin öldürmesidir. Fareler ve İnsanlar son derece trajik bir arkadaşlık öyküsüdür. John Stenbeick’in usta kaleminden yazılan eser tek solukta okunabilir bir özelliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar