Gazap Üzümleri John Steinbeck

John Steinbeck’in Gazap Üzümleri sadece harika bir Amerikan romanı değil. Aynı zamanda tarihte önemli bir olaydır. Yaşamları Dust Bowl (1930’larda Orta Batı’ya saldıran bir çevre felaketidir. Şiddetli su kıtlığı ve sert tarım tekniklerinin bir birleşimi onu yarattı.

Bazı bilim adamları bunun Kuzey Amerika’daki 300 yıldaki en kötü kuraklık olduğuna inanıyor) ve Büyük Buhran (1929’da başlayan ve 1939’a kadar süren dünya çapındaki ekonomik kriz) tarafından ezilmiş olan milyonlarca Amerikalı’nın durumunu kaleme alan Steinbeck, ülkenin kavrayışını ve şefkatini uyandırdı.

Gazap Üzümleri Ulusal Kitap Ödülü ve Kurmaca Pulitzer Ödülü’nü kazandı ve bir Amerikan klasiği olarak kabul edildi.

1930 Amerika’sı Büyük Kuraklık

1939’da yayınlanan Gazap Üzümleri, genç Tom Joad’ın hapishaneden eve dönmesiyle başlıyor. Batıya doğru giden Oklahoma’daki Tom Joad ailesi ve binlerce kişinin kendi çiftliklerini bırakıp, iş ve daha parlak bir gelecek için, California’ya yola çıkışlarını, insan ruhunun gücünü ve iyiliğini korkunç, gerçekten kasvetli koşullar karşısında araştırıyor.

Yolculukları, Joad’ların hastalık, sınır muhafızlarından taciz ve aile üyelerinin ölümüyle devam ediyor. Kaliforniya’ya ulaştığında, beklediklerini bulamazlar. İş bulmak zor ve ücretler düşüktür, hayatta kalmaları zorlaşmıştır.

Yoksulluktan Kaynaklanan Çaresizlik

Gazap Üzümleri, Amerikan kültürünü, Depresyon dönemi ekonomisini ve göçmenlerin karşılaştığı zorlukları inceleyen kısa bölümlerle doludur. Bu zorluklar arasında tarım arazilerinin zengin sahipler ve bankalar tarafından satın alınmasının yanı sıra yoksulluktan kaynaklanan çaresizlik, suç, açlık ve ölüm sayılabilir.

John Steinbeck ayrıca, toprağa uzun süre bağlı kalan insanlar tarımı durdurmaya zorlandıklarında yaşadıkları kaybı da araştırıyor. Son olarak, Steinbeck, ilgi alanını ve endüstriyi şefkatin üzerine yerleştiren bir kültürün yıkıcı sonuçlarını ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar