Harry Potter ve Felsefe Taşı: J.K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe taşı, İngiliz bir yazar olan J. K. Rowling  tarafından yazılan fantastik bir romandır. Romanlar aynı zamanda kendilerinden uyarlanarak yapılan film serileri ile de hayranlarının karşısında olmaktadır.

Harry küçük yaşta bir trafik kazası sonucunda ailesini kaybetmiştir. Ailesini kaybetmesinin ardından Harry teyzesi, teyzesinin eşi ve kuzeni ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Ancak teyzesi, teyzesinin eşi ve kuzeni Harry’ye kötü davranmaktadır.

Baykuşun Getirdiği Mektup İle Değişen Yaşam

Harry teyzesinin evinde merdiven boşluğunun altında yer alan bir odada durmaktadır. Mutsuz bir çocuk olan Harry on birinci yaşına girmek üzeredir. Harry kendisinin sıradan bir kişi olduğunu sanmaktadır.

Ancak işler onun bildiği gibi değildir. Harry’e mektup gelir. Ancak eniştesi Harry’nin o mektubu okumasına izin vermemektedir. Evin her yerinin mektup olması sonucunda eniştesi deniz ortasında yer alan bir adada ve küçük bir kulübede yaşamak için evdekileri de alarak oraya yerleşir.

Bir akşam Hadrid, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunun bekçisi olan Hagrid isminde dev gibi bir adam kulübeye gelir. Adam Harry’nin mektupları okumamış olduğunu öğrenmesi üzerine her durumu Harry’e anlatır.

Harry’nin anne ve babası trafik kazasında ölmemişler, kötü bir büyücü tarafından öldürülmüşlerdir. Harry’nin anne ve babası oldukça ünlü birer büyücüdürler. Harry gerçekleri anlatmamaları nedeni ile teyzesi ve teyzesinin eşine çok kızar. Bunun sonucunda büyücülük okuluna gitmeye karar verir.

Harry ve Felsefe Taşı

Gerekli olan alışverişin yapılmasının ardından trene binerek büyücülük okuluna gider. Derslerin başlamasının ardından Harry arkadaşları ile birlikte farklı konularda büyücülük dersi alırlar. Harry ve arkadaşları farklı maceralara atılmaktadır.

Harry bir gün arkadaşları ile birlikte okulda yasaklanmış olan bir koridora girerler. Bu koridorda canavar tarafından korunan Felsefe Taşı vardır. Taş kötü büyücü tarafından da aranmakta olan bir taştır. Felsefe taşının özelliği ölümsüzlüğü ve üstün güçleri veriyor olmasıdır.

Harry taşı bulmasının ardından anne ve babasını öldüren kötü büyücü ile mücadele etmek durumunda kalır ve onu etkisiz hale getirir. Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücüyü görme fırsatını yakalamıştır. Bu sırada okul yaz tatiline girmiştir. Ancak gidecek bir ailesi olmaması nedeni ile Harry bu durumdan üzüntü duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar