Hayvan Çiftliği: George Orwell

George Orwell’in son derece akıcı bir şekilde yazdığı eserde kişiler gerçek anlamda anlatılmaz. Ancak yazar üstün zekası ile gayet açık bir şekilde her şeyi ortaya koymayı başarmıştır. Hayvan Çiftliği hayvanlar üzerinden kurgulanmış olan bir eser olsa da politikanın ve iktidar mücadelesinin gerçek yüzünü tüm çıplaklığı ile ortaya sermektedir. Kitapta baş kahraman Napoleon adlı bir domuz olsa da aslında bu karakterin açık ve net bir şekilde Stalin’i anlattığı açıktır.

Politikaya Ve İktidar Mücadelesine Farklı Bakış

Orwell’in en iyi yapıtlarından biri olarak değerlendirilen ve hayvanların Bay Jones’i devirip devrim yaptıkları kitap birçok ülkede yasaklanmış, bazılarında da önemli sansüre uğramıştır. Bay Jones, çiftliğin sahibi olan kişidir. Çok sarhoş olduğu bir akşamda uyumaya gittikten sonra, Koca Reis dedikleri bir domuz gördüğü bir rüyayı diğer çiftlik hayvanlarına anlatmak ister. Bu çağrı üzerine çiftlikte bulunan tüm hayvanlar etrafına toplanır ve yaşadıkları hayatın çok da adil olmadığı üzerinde durur. Açlık, sabahtan akşama kadar koşturma ve yoksulluk artık onları çok yormuştur. İngiltere’de hiçbir şekilde hayvanların özgür olmadığını ve üretmeden tek yaşayan varlığın insan olduğunu anlatır. Bunun üzerine çiftlikteki diğer hayvanlara yaşadıkları hayata boyun eğmemeleri gerektiği üzerinde durur ve tek bir düşman olarak da insanı görürler.

Hayvan Çitfliğinin Gerçek Politikaya Yaklaşımı

Koca Reis’in yaptığı konuşma tüm hayvanlarda bir uyanışın habercisi olmuştur. Birkaç gün içerisinde Koca Reis, uykusunda ölür ancak konuşması ve rüyası diğer hayvanların özgürlüğe giden yolda başlattığı bir kıvılcım olur. Hayvanlar arasında en zeki olarak bilinen Snowball ve Napoleon eğitme ve örgütlenme işini üzerine almıştır. Yoğun toplantılar ve en sonunda harekete geçiş sonucunda Jones’i çiftlikten kovarlar. Artık çiftlik Hayvan Çiftliği olarak isimlendirilmektedir. George Orwell tarafından yazılan eser modern dünya politikasına farklı bir yaklaşım sergiliyor. Zamanla çiftliği yöneten domuzların da insanlardan bir farkının kalmaması ve aynı masada eşit koşullarda oturmaları çiftliğin diğer sakinlerinin onlar arasında bir fark görememesine ve aslında tüm çabanın boşa gittiğini düşünmelerine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir