İvan İlyiç’in Ölümü Lev Tolstoy

Tolstoy’un 1886 yılında kaleme aldığı İvan İlyiç’in Ölümü adlı eser günümüze kadar değişmeyen bazı olayları konu almaktadır. Daha doğru bir tanım ile insanlığın maruz kaldığı hüznü ve hüsranı bizlere göstermektedir.

İvan İlyiç’in Ölümü, hem psikolojik bir roman, hem bir biyografi, hem de bir sosyo kültürel inceleme tadında akıp giden bir eserdir. Kitabı okurken yer yer düşüncelere dalabilir, sorgulamalara girebilirsiniz.

İvan İlyiç sürekli olarak statüden ve bu yolla gelen eleştirilerle ilgilenmekte, başka hiçbir şey düşünmemektedir. St. Petersburg’da büyük ve gösterişli evinde balolar, yemekler düzenler, bu maddiyattan hissedebildiği ruhsuz yemeklerde insanlara kendisini daha doğrusu statüsünü göstermektedir.

Kendini büyük bir insan olarak görür ve çevresindekilerin de böyle düşünmesini ister. O büyük bir yargıçtır, elbette öyle görünmelidir.

Ancak bir gün gelir ve her şeyin yok olacağını, hiç olacağını öğrenir. Günlerce acılar çeker, artık beklediği tek şey acıların bir son bulmasıdır. Sonu her ne olursa olsun, bu acılar bitsin ister. Sonunda ölüm dahi olsa bu bilinme yolu bile kabul eder.

İvan İlyiç’in Ölümü Kitap Tanıtımı

İvan İlyiç’in Ölümü, hasta yatağında ölümü beklediği sırada, gerektiği gibi yaşamaya özen gösterirken mutlu bir yaşam sürmeyi unuttuğunu fark eden bir adamın iç hesaplaşmasının hikayesidir. Zengin, saygın bir yargıç olan İvan İlyiç, ölümü bir yüzleştiği sarsıcı gerçeklerle birlikte karşılamak zorundadır.

Dünyanın en büyük romancılarından Lev Tolstoy, 1870’lerin sonlarına doğru kendisiyle girdiği derin hesaplaşma sonucu geçirdiği bunalımın ardından kaleme aldığı İvan İlyiç’in Ölümü’nde, insanın aklı ve yüreğinden hiç silinmeyen yaşam-ölüm olgularının olabildiğince nesnel ve soğukkanlı ama aynı ölçüde derin bir yaklaşımla dile getiri.

Tolstoy’un hem yaşamında hem de yapıtında ayrıcalıklı bir yer tutan roman, sıradan bir insanın çöküşüne ve ölümüne çarpıcı yaklaşımıyla dünya edebiyatının da göz bebeklerinden biri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar