Jose Saramago Edebi Kişiliği

Jose Saramago 16 Kasım 1922 yılında Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy ola Azinhaga’da dünyaya gelmiştir. Ailesi ile birlikte taşındıkları Lizbon’da eğitim gördü.

Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalışan Jose Saramago ekonomik sorunlarından dolayı okulu bırakmış makinistlik eğitimi almıştır.

Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalışmıştır. Aynı zamanda bir yayın evinde yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı.

Diario ve Lisboa gazetesinde kültür editörü olarak çalışmış siyasi yorumlar yazmıştır. Portekiz Yazarlar Birliğinin yönetim kurulunda görev üstlendi 1976 yılından sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

Jose Saramago, 1993 yılında Kanada Adalarında Lanzarote’ye yerleşmiştir. Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi 1947 yılında yayınlanmıştır.

Yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır. Jose Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Jose Saramago’nun biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz.

Yazarın anlarım dili de oldukça muzipçedir, bu da okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir. Ünlü yazar Jose Saramago 18 Haziran 2010 yılında 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir