Jose Saramago-Görmek

Körlük isimli kitabından tam 4 yıl sonra Jose Saramago tarafından yazılan Görmek kitabı insanları yine derinden etkileyen bir eser olarak karşınıza çıkıyor. Kitap yine farklı anlatım ile okuyucuya bazı gerçekleri gösterme amacı ile yazılmış.

Kitap demokrasinin ne kadar kırılgan olduğu üzerinde duruyor ve hükumetlerin olayları istedikleri saptayabildiklerini vurgulamaya çalışıyor. Yazar Görmek isimli kitabında modern hükümetlere ve siyasi gruplara üstü kapalı taşlamalar yapıyor.

Görmek Kitabının Olay Kurgusu

Görmek kitabı aslında daha önce yazılmış olan Körlük kitabının devamı niteliğinde denilebilir. Kitaptaki tüm olaylar ismi belli olmayan bir ülkede geçmektedir.

Bu ülkede seçim zamanı gelmiştir ve her yetişkin vatandaşın gidip oy kullanması gerekir. Ancak insanlar aşırı yağmur nedeni ile oy kullanmaya gitmezler.

Fakat saat öğleden sonrayı gösterdiğinde herkes birden bire emir almış gibi evinden çıkarak oy kullanmaya gider. Bu durum oldukça şaşırtıcı bir durumdur.

Tüm seçim büroları oyunu kullanmaya gelen insanlarla dolmaktadır ve memurlar nasıl yetişeceklerini bir türlü bilemezler.

Seçim sandıkları da açıldığında çok ilginç bir olay ile karşılaşılır. Sandıklara atılan oyların birçoğu üzerinde mühür bulunmadan yani boş çıkar. Bunun üzerine seçimin tekrar yapılmasına karar verilir.

İkinci Defa Seçim Kararı Alınıyor

İnsanların bu ismi belli olmayan ülkede oyları boşa atması başbakanın meydanda halka bir konuşma yapmasını zorunlu kılar. Başbakan yaptığı konuşma ile halkı doğru yola çağırır ve oy kullanmalarını ister. Seçim günü geldiğinde halk yine tıkış tıkış oy kullanmaya gider.

Sandıklar tekrar açıldığında bu sefer yine oyların boş olduğu görülür ve bu sefer ki oran çok daha yüksektir. Hükumet bu olayın tamamen anarşist bir olay olduğunu düşünür ve halkı doğru yola çekmek için birtakım planlar yapma yoluna gider.

Hükumete bağlı olanlar eylem planına bağlılık yemini ederler ve sabaha karşı da başkenti terk etme kararı alırlar. Hükumetler kendilerini sürekli olarak demokrasiye dayandırsalar da aslında başları sıkıştığında bu bağlılıklarını bir anda hiçe sayabilecek işlerin altına girebiliyorlar. Görmek isimli eser de Jose Saramago anlatımı ile tam olarak bunu vurgulamaya çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar