Kadınlar Ülkesi Charlotte Perkins Gilman

Charlotte Perkins Gilman tarafından kaleme alınan Kadınlar Ülkesi, üç erkek araştırmacının tamamen kadınlardan oluşan kayıp bir uygarlığı keşfetmelerini konu alan son derece hevesli bir bilim-kurgu, macera öyküsüdür.

Kalbinde ise varlığından dolayı özür dilemeyen bir feminist söylem yatmaktadır. Yazar kitabında, bazı 21. yüzyıl ilericilerinin dahi diplomatik olmak adına çekinecekleri kadar ileri gitmektedir.

Sadece kadınlardan oluşan bir toplumun sorunsuz çalışması bir yana, aynı zamanda kusursuz, parıltılı, sosyalizmvari, bir ütopya olması fikri canlandırıcı ve yapıcı bir mübalağa.

Bu fikir Ruth Bader Ginsburg’un Anayasa Mahkemesinde dokuz hakimden dokuzunun da kadın olduğunda yeterli sayıda kadın olacağını söylediği ünlü sözünden de esintiler taşımaktadır.

Yüzyıllar boyunca kadınlar medyada ticaret hayatında ve gücü elinde tutan konumlarda olması gerekenden çok daha az temsil edilmiştir. Öyle bir adaletsizlikle karşı karşıyayız ki, gerçek cinsiyet eşitliğine erişmek için bile en ufak şeylere tepki göstermek gereklidir.

Kitabın Konusu

Zamanın esintilerini de taşıyan Kadınlar Ülkesi kitabının konusunda korkunç derecede demode kaldığı yerlerde bulunmaktadır. Kitap cinsiyet özcülüğü ile, ırkçılıkla ve kürtaj karşıtı söylemlerle doludur.

Charlotte Perkins Gilman, 1860 yılında doğmuştur, 19. yüzyılın bir kadından beklentilerine ateşli bir şekilde karşı çıkan bağımsız ruhlu biridir.

Kadınlar Ülkesinde anneliğin bireysellikten çıkarılması ve artık kolektif bir çabaya bir tür mucizevi hediyeye, nerede ise bir dine dönüşmesi, yazar adına bir kefaret ya da rasyonelleştirme olarak okunabilmektedir.

Kitabı tamamen beyaz insanlarla doldurmak kadınlığın doğuştan gelen kişisel bir yönelim değil de anatomik bir tasarım olduğu fikrinin savunuculuğunu yapmak, karşılamak da öyledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir