Kar-Orhan Pamuk

Kerem on iki yıldır siyasi sürgün olarak yaşadığı Almanya’dan Kars’a gitmektedir ve tüm tutkusu şiirdir. Kırk iki yaşındaki bu bekar adam açık tenli, kumral saçlı ve biraz da uzun boylu bir şairdir.  Bu adam, Frankfurt’ta geçirdiği onca seneden sonra Türkiye’ye dönmüş, gündeme sık sık düşmeye başlayan “Kars’taki kadınların intiharı” konusu hakkında bir araştırma yapmak için Kars’a gitmektedir. Kerem, adını sevmediğinden dolayı çocukluk yıllarından beri adı yerine ka denmesinden hoşlanmaktadır. Hatta üniversite yıllarında bile adına Ka dediğine dair bilgiler vardır. Kars’a geldiğinde yolların ve binaların üzerinde intiharı engellemek maksatlı afişlerin asıldığına dikkat çeker. Belediyenin ve valiliğin astırdığı bu posterlere de göz atar. ”İnsan Allah’ın Bir Şaheseridir Ve İntihar Bir Küfürdür.” Lakin bu posterlere rağmen nedense Karsta intihar eden kadın çoktur. Bu şehirde üniversite yıllarından tanıdığı arkadaşları vardır. Onlarla buluştuktan sonra eski aşkı İpek’in sahibi olduğu otele gelip yerleşir. Bu otelin adı Karpalas Otelidir. Bu otelin sahibi ise Turgut Beydir ve İpek ve Kadife Turgut Bey’in kızlarıdır. Onun gibi önemli bir yazarın kente gelmiş olması şehirde alaka uyandırmıştır. Nu nedenle kentin ileri gelenleri yanına gelerek onu ziyaret ederler. Ziyarete gelen çoğu insanın asıl amacı aslında Kerem’in neden buraya geldiğidir. Kerem,  Kars’a geliş nedeninin kızların ve kadınların neden intihar ettiklerini araştırıp bulmak olduğunu açıklar, Belki de bu gerekçelerini ortadan kaldırmanın bir yolu bulunacak intiharın kötülükleri iyi aktarılabilirse genç kızlar ve kadınlar intihardan vazgeçeceklerdir.  Kerem’in şehre geldiğini duyan yobazlar da gelip onunla görüşmüşler, kendi fikirlerini Kerem’e de aşılmak istemişler ve Kars halkının dikkatini çekmeye çalışmışlardır. Kerem, intihar eden kızların hikayelerini dinledikçe şehrin saflığı hakkındaki düşüncelerinin gide gide karardığını görmeye başlamıştır. Kerem, intihar eden kadınlarla öğrencilerin çoğunun girdikleri bunalım yüzünden veya yaşadıkları aşk acısından dolayı olduğuna ikna olmaya başlamıştır.

Kar Kitap Açıklaması

“Kar zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından…” Margaret Atwood On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır.

Kars’ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk çatışmalarını anlamamız için okunması gereken bir roman. “O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci, Ornah Pamuk büyük bir romancı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar