Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı

Afganistan doğumlu Amerikalı olan Khaled Hosseini Türkçe ismi Halit Hüseyni’nin ilk romanıdır. Ayrıca bu kitap bir Afgan tarafından yazılmış ilk İngilizce romandır. The New York Times gazetesinde en çok satanlar listesinde üst sıralarda yerini almıştır.

Tüm dünyada sevilerek bir solukta okunan bu roman birçok dalda ödül almakla birlikte filme de uyarlanmıştır. Dram türünde yazılan bu eser Emir ve Hasan adında iki çocuğun Kabilde Monarşinin son yıllarında yaşadıkları sıkıntı, dostluk, sadakat ve ihaneti anlatmaktadır.

İki Dostluğun Hikayesi

Emir ve Hasan aynı sütanneyi ve aynı evi paylaşmalarına rağmen çok farklı yaşantılar süren iki arkadaştır. Emir’in babası bölgedeki zengin, yardımsever, nüfuzlu kişi olarak tanınır. Hasan’ın babası ise Emir’in babasının yardımcısıdır. Kabilde her yıl uçurtma şenliği düzenlenmektedir.

Emir ve Hasan da yarışmaya katılırlar. Yüzden fazla uçurtmanın bulunduğu yerde sadece iki uçurtma kalır. Hasan son kalan uçurtmayı da koparır ve düştüğü alana doğru koşarak uçurtmayı almak ister. Emir Hasan’ı merak edip onu aramaya başlar.

Bu sırada Hasan karşıt grup çocukların yıllarca unutamadığı şiddetine maruz kalır ve Emir onu sadece uzaktan izlemekle yetinir. Uçurtmayı alan Hasan Emir’e vererek Uçurtma Avcısı yarışmasında birinci yapar.

Emir bu olanlardan sonra Hasan’ın yüzüne bakamaz ve onun evden gitmesini ister. Emir’in babası buna itiraz ettiği zaman Hasan’ı hırsızlık ile suçlar. Suçlanan Hasan babasıyla birlikte bölgeyi terk eder.

Emir’in Sadakati

Beş yıl sonra Sovyet İşgali sırasında Emir’in babası her şeyini kaybeder. Mülteciler ile birlikte kamyonla Amerika’ya gitmekten başka çareleri kalmaz. Emir orada Süreyya ile evlenir ve geçmişten gelen pişmanlıklar ile yaşamak zorunda kalır.

Bir gün Emir’e gelen telefon Hasan’a yardım etmesini söyler. Geçmişteki hata ve pişmanlıkları ile hiç düşünmeden Afganistan’a döner. Ulaştığında her şeyin çok kötü durumda olduğunu Hasan’ın öldüğünü ama bir oğlu olduğunu öğrenir.

Oğlunu kurtarmak için yıllar önce yaşadığı olaya benzer durumla karşılaşır. Bu kez kaçmayıp çocuğu kurtarır. Evlatlık aldığı Hasan’ın oğlu ile birlikte Amerika’ya dönerler. Bu şekilde Hasan’a olan vefa borcunu ödemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar