Kırlangıç Çığlığı Kitap Özeti

Kırlangıç Çığlığı Polisiye kitap türünden eserlerden biridir. Ahmet Ümit’in son kitabı olan Kırlangıç çığlığı diğer kaleme aldığı kitapları kadar güzel tepkiler almayı başarmıştır. Yazarın baş karakteri olan Başkomiser Nevzat karakterinin tekrar yer aldığı Kırlangıç Çığlığı bir seri cinayetler vakalarını konu almıştır. Kitap sosyal açıdan ses getiren çocuk tacizi gibi önemli bir konuyu işlemiştir.

Kırlangıç Çığlığı konusu bakımından seneler öncesinde Körebe davası olarak tamamlanmadan açık kalan bir seri katil vakasının yeniden hortlamasını işler. Kitapta yer alan Körebe karakteri çocuk tacizcilerin konu almaktadır. Yıllar önce bu olayların yaşanıp katilin yakalanmaması ile açık kalan dosya yeni cinayetler ile yeniden gündeme gelmiştir.Körebe kurbanlarını hep çocuk tacizcilerinden seçmekte aynı şekilde öldürmektedir. Aynı tarzda öldürdüğü kurbanlarından sonra herkes tarafından Körebenin tekrar döndüğü konusunda herkes hem fikir olmuştur. Kitabın bir diğer konusu ise Suriyeli mültecilerin hayatlarıdır. Toplum olarak bizlerin görmek istemediği konulara yazar hassasiyeti ile yaklaşarak parmak basmıştır.

Kırlangıç Çığlığı Tanıtım Metni

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim. Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

İşte bu yüzden geri döndüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar