Kör Baykuş Sadık Hidayet

1977 yılında Behçet Necatigil tarafından çeviri yapmak için kaleme alınmış bu eser, varlık yayınlarının katkılarıyla basıma gönderilmiştir.

Sadık Hidayet tarafından kaleme alınan kitap çeşitli imgelerin yer aldığı ruh bunaltıcı etkisiyle kitabı anlayabilmemizi geciktirmekte yine uyuşturucu ve alkol bağımlılığı üzerinde durarak eserden uzaklaşmamıza sebep olmaktadır.

Ancak yazarımız kendi içimize doğru çıktığımız bu yolda uğradığımız her noktayı can alıcı kelimeler ile daha anlaşılır kılarak kitabın akıcılığını hızlandırmıştır.

İçsel Bunalıma Giren Adam Kendini Tedavi Edebilir mi?

Kitapta kendi içimizdeki çatıştığımız duyguları geçmiş ve şu anki durum ile karşılaştırarak açıklayıcı hale getirmeye çalışan eser, içindeki bilmeceler ile yeni ve farklı şeyler öğretmektedir.

Zihnimiz ile küçük bir uyun oynayan bu eser, sürrealist bir yaklaşımın sonucudur. İran edebiyatının kurucularından olan S. Hidayet, gerçek ile hayalin buluştuğu yerde kitaptaki karakterin içsel bunalımlarından kurtulması için,  afyon ve şarap içmenin fayda sağladığını anlatmaktadır.

Bütün gün kalemden yapmakla uğraşan ihtiyar bir adamın evine bir gün amcası olarak tanıttığı adam gelir.  Bu adama yiyecek bir şey evde bulunmadığı için şarap almaya gider, ardından siyah kıyafetli bir servi gözükür.

Bir Çok Karaktere Bürünen İhtiyarın Anlamlı Hikayesi

Kitapta ihtiyar, hurdacı ve arabacı olarak çeşitli kimliklere bürünen adam, bunalım ve acılarla dolu bir hayat geçirmiştir.

Bu duruma gelmesinin sebebi ise eşinin amansız hastalığa yakalanarak onu yıpratmasıdır.  Aynı zamanda servi de karısıdır.

Tüm bunlar ihtiyarın kendine farklı kimliklere bürüyerek acılarla dolu yaşamını anlamamızı sağlamaktadır. Kör baykuş kitabı sürrealist yaklaşımıyla trajikomik bir yaşam hikayesini anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar