Körlük: Jose Saramago

Jose Saramago’nun yazdığı Körlük isimli eser, modern insan kavramı ve o insanın üretmiş olduğu liberal demokrasi anlayışına olan eleştirileri ele almaktadır. Saramago’nun anlatmaya çalıştığı körlük hızla yayılan birçok insanın farkında olduğu fakat bir türlü görmek için kafaların kumdan çıkarılması büyük bir çürüyüşün öyküsü olarak yazılmıştır.

Körlük Kitabının Kısa Özeti

Kitap kırmızı ışıkta arabasında bekleyen bir adamın aniden kör olması ile başlıyor. Böylesi zor bir durumda ona yardım etmek düşüncesi ile ona yaklaşan bir hırsız da aynı körlük durumuna yakalanıyor. Bu zaman zarfından sonra körlük tamamen bulaşıcı bir rahatsızlık durumuna geliyor ve adamın iletişim kurduğu kim varsa bu rahatsızlığa yakalanıyor. Daha sonra tedavi olmak için gittiği doktor da bu rahatsızlığa yakalanınca durum tamamen karmaşık bir hal almaya başlıyor.

Toplum Çaresiz Kaldığı Körlük Durumu

Körlük herkese yayılmaya başladığında tüm ülke çaresizdir. Panik etkisi herkese bulaşmış ve bu bulaşıcı hastalığın kendilerini sarmaması için çare aramaya başlamışlardır. Devletin önde gelen yöneticileri de bu hastalığın daha da ilerlememesi için tüm hastaları eski bir akıl hastanesine sevk etme kararı alır. Jose Saramago tarafından oldukça sürükleyici bir şekilde anlatılan hikaye bu kadarla bitmez. Karantina bölgesi de askeri bir anlayış ile yönetilmektedir. Dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır ve çıkmak isteyenler ölümle tehdit edilmektedir. Körlük büyük bir hızla yayılıyor ve kaos ortamı da her geçen gün artmaktadır. Alınan önlemlerde bu hastalık karşısında yeterli kalmamaktadır. Hastalığa yakalananların sayısı arttıkça yeni güç dengeleri kurulmaya başlar ve karantina nüfus bölgesinde insan sayısı artmaya başlar.

İçeride çeteler kendi hükümdarlıklarını kurarken kör olan insanlara çeşitli zulümler yapılmaya başlanır. Ancak içeride bulunanlardan doktor ve karısı herkesin bildiğinin aksine kör değildir. İnsanların zorluklar karşısında daha iyi direnebilmeleri için doktor ve karısının da kör taklidi yapması gerekmektedir. Ancak karantina bölgesine yaşanan bir yangın ile insanlar bu zulümden kurtulabileceklerdir. Bu kitapta işlenen körlük yazarın toplumun duyarsızlıklarını ve bencilliklerini anlatmak için kullandığı bir metafordur. Sistemi farklı bir yönden eleştiren yazar düzeni sağlamak için kaos ortamlarının yaşatıldığına vurgu yapmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir