Küçük Prens Kitabı İncelemesi

Küçük Prens kitabı yazarı Antoine de Saint- Exupery kitabını yazarken eserin bu kadar çok sevileceğini tahmin etmiş miydi bilinmez ama Küçük Prens karakteri tüm dünyada en çok sevilen edebi yapıtlardan biri olmuştur.

Yazarın ortaya koyduğu dünya temelinde sevgi olan bir çok duyguyu etrafında besliyor. Çocuklar için dünya modern klasikler arasında yer almış olsa da büyük, küçük herkesin okuduğu bir eser haline gelmiştir.

Küçük Prens bir çocuğun gözünden büyüklerin dar, ruhsuz ve sevgisiz dünyasına harika bir eleştiridir. Bir çocuğun sezgisel sevgi dolu dünyasına yolculuk yapamaya davet ediyor. Küçük prens bizlere bir gül üzerinden bize cansız gibi görünen her şeyin ruhu olduğunu anlatıyor. Büyüklerin baskılayıcı ve iktidarcı yönünü de harika olarak belirtiyor.

Antoine de Saint Exupery

Antoine de Saint Exupery

Dünyanın neredeyse her diline çevrilen Fransız Pilot ve yazar Exupery’in 1943 yılında yayınlanan kitabı Küçük Prens Türkçe’ye Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreya, Tomris Uyar ve Selim İleri tarafından çevrilmiştir. Kitap ilk bakışta çizimi, kapağı, kahramanları ile çocuk kitabını anımsatsa da her yaştan okuyucunun severek okuyacağı bir eserdir.

Küçük Prens Kitabı Hakkında Bilinmeyenler
Küçük Prens kitabı Fransa’nın euro’ya geçmeden önceden kullandığı paraların üzerinde hem yazarın hemde Küçük Prens’in çizimleri bulunuyordu.

Güney Kore’nin bir şehrinde küçük prens temalı köy her sene yüz binlerce kişiye ev sahipliği yaparak kitaptaki atmosferi hissettirmeyi amaçlıyor. Ayrıca dünyanın pek çok kentinde kurulmuş olan Küçük Prens müzeleri bulunuyor.

Sadece bunlarla sınırlı değil elbette; son yılların dövme konusunda en trend tercihlerinden biri olarak küçük prens dövmeleri yaptırılıyor. Kitap günümüze kadar 250’den fazla dile çevrilmiştir. Bu diller arasında Toba, Kongo, Alur ve Sardunca sadece bir kaçıdır.

Küçük Prens kitabının çekilmiş olan 11 sinema filmi, 9 tiyatro oyunu, 3 operası, 2 radyo tiyatrosu kitap için yapılmış 10 tane şarkısı bulunuyor.

Tüm dünyanın en popüler kitabı olan Küçük Prens şimdiye kadar 140 milyon şatışı her yıl 1 milyon civarında satış rakamı olduğu tahmin ediliyor.  Küçük Prens’in pek çok boyutta sergilenen baskısı bulunuyor.

Yazar Antoine de Saint- Exupery 1944 yılında Güney Fransa’da Alman askerlerin hareketlerini izlemek için görevlendirildi. Kullandığı uçağı ile birlikte kayboldu. Kendisinden çok uzun yıllar haber alınamayan yazarın künyesi 1998 yılında Marsilya’da bir balıkçı tarafından bulundu. 2000 yılında ise uçağın bazı parçalarına ulaşıldı.

Küçük Prens gibi bir öyküsü ile bu dünyadan Antoine de Saint- Exupery yazarı geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir