Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami

İlk romanı Rüzgarın Şarkısını Dinle ile 1979 yılında edebiyat dünyasına yapmış olduğu giriş ile Gunzou Edebiyat Ödülüne layık görülen Haruki Murakami, ülkemizde ise asıl başarısını 2009 yılında yayınlanan Sahilde Kafka ile yakalamıştır.

Layık görülmüş olduğu Franz Kafka Edebiyat Ödülünün dışında pek çok ödülünde sahibi olan yazarın son romanı Kumandanı Öldürmek Türk okurları ile Doğan Kitap sayesinde buluşmuştur.

Yazının dışında birçok şeyle ilgilenen Haruki Murakami’nin yazarken oluşturmuş olduğu fantezi dünyasının kökleri özel ilgi göstermiş olduğu Dostoyevski, Kafka ve Chandler’e de dayanmaktadır.

Kendine olan katkılarından sonra yirmi dokuz yaşında yazın dünyasına adım atan yazarımızın son kitabı olan Kumandanı Öldürmek kitabının tanıtımı ise şu şekildedir.

Hepimiz hiç kimseye açamayacağımız sırlarla yaşıyoruz…

Dünya edebiyatının tartışmasız en büyük yazarlarından olan Haruki Murakami’den gerçek bir şaheser… İlmek ilmek örülmüş bir gizem hikayesi… Kumandanı Öldürmek yalnızlığı bir madalya gibi göğsünde taşıyanlar için yazılmış bir roman.

Tıpkı bir dağ başında yalnız bir hayat süren, bu yalnız varoluşuyla gizemli bir şeyleri hayatına süren, bu yalnız varoluşuyla gizemli bir şeyleri hayatına davet eden roman kahramanı gibi. Bu muhteşem romanı okurken yol arkadaşımız yine müzik olacak…

Mozart’ın Don Giovanni’sini, Strauss’un Güllü Şövalyesini başucu müziğimiz yapacağız. Kumandanı Öldürmek’in gizemli labirentlerinde kaybolurken Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby’sine selam gönderecek, Orwell’in 1984’ü yazarken inzivaya çekildiği o adayı merak edeceğiz… Ve hepsinden önemlisi “Büyülü bir dünya”da yaşadığımızı bir kez daha anlayacağız.

Kumandanı Öldürmek, Ali Volkan Erdemir tarafından dilimize kazandırılmış en güzel Haruki Murakami eserlerinden biridir. Yazarın bu kitabı ile tanışacak olanlara ve tüm okurlara keyifli okumalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar