Kürk Mantolu Madonna: Sabahattin Ali

Türk Edebiyatı’nın en fazla okunan eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna isimli eser, ünlü yazar Sabahattin Ali tarafından yazılmıştır. Kitap Raif Efendi’nin içsel olarak yaşanan yolculuğu aşk ile harmanlayarak okuyucuya sunuluyor. Kitabın kahramanlarından Rasim, işini kaybetmiş ve yeni bir iş arayışına girmiş olan biridir. Bir gün tesadüfen eski bir arkadaşı olan Hamdi ile tanışır ve Hamdi’nin kendisine yardımcı olmasını ister. Hamdi kendi müdürlüğünü yaptığı şirkette Rasim’i işe alır. Rasim biraz da utanarak bu teklifi kabul eder ve Raif Efendi ismindeki diğer şirket çalışanı ile aynı odada çalışmaya başlar.

Raif Efendi’nin Duygu Yüklü Aşk Hikayesi

Raif Efendi çok az konuşan ve kendisine verilen tüm çevirileri de titizlikle yapan bir çalışandır. İşlerinden arta kalan zamanlarda çekmecesinde gizlediği bir defteri çıkarıp bir şeyler yazıyor daha sonra defteri yeniden eski yerine koyuyor. Bir gün Raif Efendi’nin işe gelmediğini gören Rasim durumdan şüphelenir ve evine kadar gider. Rasim, iş arkadaşının evine girer girmez arkadaşının neden bu kadar içine kapanık olduğunu anlar. Son derece kalabalık olan evin içerisinde Raif Efendi sürekli olarak ezilmektedir ve bu ailenin de tek geçim kaynağı olarak Raif Efendi’nin çok az olan maaşıdır. Fakat Raif Efendi bu sefer çok hastadır ve Rasim’den iş yerindeki eşyalarını getirmesini ister. Kürk Mantolu Madonna kitabı da tam olarak burada başlamaktadır. Rasim günlüğü çekmeceden alır ve Raif Efendi’nin hikayesini okumaya başlar.

Kürk Mantolu Madonna’nın Hikayesi

Babası sabun fabrikası işleten Raif Efendi, babasının işini öğrenmek için Almanya’ya gider. Burada bir sergide bir tablo gören Raif Efendi tablo karşısında adetaya büyülenmiştir. Tablonun ismi Kürk Mantolu Madonna’dır. Sergide tanıştığı bir kadına tabloyu annesine benzettiğini söyler. Ancak bu pembe bir yalandır. Sonrasında bu kadının aslında tablodaki kadın olduğunu anlayacaktır. Uzun bir arayışın sonunda bulacağı aşık olduğu kadın ile güzel bir birliktelik başlar. Ancak bir zaman sonra bu aşkın da sonu gelecektir. Raif Efendi için artık hayat tamamen susacak ve sevdiği kadının üzüntüsü ile kendi içine kapanacaktır. Kürk Mantolu Madonna olarak tanıdığı Maria’dan kendisine artık mektuplar gelmeyecektir. Bu da Raif Efendi için hayatın durduğu an olacaktır. Sabahattin Ali’nin son derece duru ve akıcı anlatımı ile sıkılmadan okunacak tertemiz bir aşkın öyküsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir