Leyla ile Mecnun: Burak Aksak

Kitabın baş kahramanı Mecnun 30 yaşlarına gelmiş ve hayatta hiçbir alanda dikiş tuttaramamış bir gençtir. Her sabah gidecek bir okulu ya da işi olmadığı halde ailesi ile kahvaltı masasına oturmak zorundadır ve her sabah taksi şoförlüğü yapan babasından bir sürü azar işitmektedir. Anne Pakize ise, klasik bir ev kadınıdır ve sürekli olarak gezmelerdedir. Kitapta farklı karakterler bulunmaktadır ve her karakterin kendine has doğal bir yapısı vardır. Leyla ile Mecnun aynı günde ve aynı hastanede doğmuş olan bebeklerdir. Aslında hayatları tam da doğdukları gün kesişmiştir. Aynı mahallede yaşıyor olsalar da Mecnun uzun bir zaman boyunca Leyla’yı görmemiştir ve onun varlığından habersiz yaşamıştır.

Mecnun Leyla İle Hiç Beklemediği Yerde Karşılaşır

Mecnun, bir gün evde misafirlerden gizli şekilde odasında otururken tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Tuvalete gitmek için gizlice odasından çıkar fakat tuvaletin önünde Leyla ile karşılaşır. Mecnun gördüğü güzellik karşısında birden donakalır. Ne yapacağını bilemez ve o anda olmaması gereken bir şey olur. Leyla’nın karşısında bayılır. Bundan sonra Mecnun için yalnızca Leyla vardır. Leyla ile tanışabilmek ve onunla konuşabilmek için türlü çarelere başvurur. Ancak bu sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü Leyla başkası ile  nişanlanmak üzeredir. Mecnun artık Leyla’yı bu nişandan nasıl vazgeçireceğini düşünmeye başlar. Çevresindeki insanlardan türlü türlü taktikler alsa da Leyla ile konuşmak ve ona yaklaşmak sandığı kadar kolay değildir.

Mecnun İçin İşler Kolay Gitmez

Leyla bir türlü nişanlısı Arda’dan vazgeçmez. Ancak Mecnun’da Leyla’dan vazgeçmez. Bu işlerin sarpa sarmasının bir nedeni de sürekli olarak Mecnun’un ortalığı birbirine karıştırmasıdır. Ancak ne zaman Leyla ile yakın olacak olsa bir şeyler çıkar. Leyla için herkes Mecnun’a yardım etse de sürekli olarak her şey ters gitmektedir. En sonunda cesaretini toplayan Mecnun, Leyla’ya kendini anlatır. Duygularını açar ve olaylar bir anda çözülmeye başlar. Ancak bundan sonra da hiçbir şey bitmeyecektir. Çünkü Leyla’dan vazgeçmek istemeyen bir Arda belası vardır. Burak Aksak kaleminden yazılmış olan eser bir solukta okunacak biraz keyifli biraz romantik tarzda aşk hikayesini konu alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir