Martin Eden: Jack London

Dünya Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden birisi olan Jack London tarafından yazılan eser yazar olmak için elinden geleni yapan bir gemi işçisinin yaşamını inceliyor. Martin bir kavga sırasında Arthur ile tanışır. Martin bir gemi işçisidir Arthur ise zengin bir aileden gelmektedir.

Arthur, Martin’i evlerine davet eder. O akşam Arthur’un kardeşi Ruth ile tanışan Martin’in yaşamı baştan aşağı değişecektir. Birbirlerine aşık olurlar ancak aralarındaki sınıf farkı bu aşkın önüne geçecektir. Martin aşkı için kendisini geliştirmeye başlar. Kitaplar alır, onları okur. Vaktinin bir kısmını kütüphanede geçirir. Bu arada Martin ile ilgilenmeye başlayan kadınların sayısı da artar. Gerçekte Martin çekici bir adamdır.

Martin İçin Yazma Zamanı

Martin artık kendisini geliştirmiştir ve yazmaya başlamıştır ve yazdıklarını önce Ruth ile paylaşır. Martin para kazanmak için geçici işler yapmaya da devam etmektedir. Sonunda Ruth ve Martin nişanlanırlar. Ancak Ruht’un ailesi bu ilişkinin önüne geçmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu arada Martin’de Ruth’un çevresindeki insanlardan rahatsız olmaktadır.

Martin ise Maria Silva’nın kiracısı olur. Martin’in bir hamlesi sonunda eserleri birden kapışılmaya başlar. Hatta bu sayede para kazanır ve etrafındaki birçok insandan daha da zengin bir hale gelir. Ancak para kazandıkça insanların iç yüzlerini görür ve bundan mutsuz olur. Martin Eden kendisini zorla var etmesine rağmen geldiği noktadan mutsuz olan bir adamın hikayesini ve trajik sonunu anlatan bir kitaptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir