Mustafa Kemal: Yılmaz Özdil

2018 yılının en iyi eserlerinden biri olan Mustafa Kemal kitabı Yazar Yılmaz Özdil tarafından kaleme alınmıştır. Kırmızıkedi yayınları tarafından basılan kitap Yılmaz Özdil’in uzun çalışmaları ve büyük emekleri neticesinde ortaya çıkarılmış bir eserdir ve Mustafa Kemal’i tüm yönleri ile anlatan bir konusu vardır. Büyük emekler sonucunda ortaya çıkarılan eser Yılmaz Özdil’in tarafsız, tamamen gerçekçi ve sağlam kaynaklara dayanarak hazırladığı bir eserdir.

Mustafa Kemal’i Tüm Yönleri İle Anlatan Bir Kitap

498 sayfa olarak kaleme alınan eser Yılmaz Özdil tarafından son derece geniş anlamda hazırlanan bir biyografi eseri olarak raflarda yerini aldı. Kitapta bir ön söz ile son söz kısımları bulunmuyor. Ancak kitap okunduktan sonra en arka kısımda 14 sayfa kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı dönemde dünyadan olaylara da yer veriliyor. Kitapta Atatürk’ün doğduğu zamandan başlayarak eğitim, gençlik dönemi, askerlik yaşantısı, komutanlık dönemleri ve daha sonrada devlet adamlığı gibi tüm yönlerine değiniliyor. Mustafa Kemal’in siyaset ve cumhuriyet için yaptığı o büyük çalışmalar, başarılar ve ileri görüşlülüğü sayesinde birçok olayı nasıl ustalıkla çözdüğüne kitap içerisinde çok geniş yer buluyor.

Atatürk’e Dair Bilinmeyen Her Şey

Kitap yalnızca Mustafa Kemal Atatürk’ün başarılarından bahsetmiyor. Aynı zamanda ona karşı yapılan haksız saldırları, bu saldırıların nasıl savuşturulduğu, Lozan Antlaşmasının imzalanmasını, yapılan yenilikleri ve Mustafa Kemal’in bir devlet adamı olarak tüm sorunların altından ustalıkla çıktığını da en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. Özdil, eserinde Mustafa Kemal’e dair birçok aydın kişinin bilmediği notları da kitabında kullanmaktan geri kalmıyor. Birçok insanın bilmediği ve tarih kitaplarının yazmadığı başarılarını ilk defa Yılmaz Özdil kaleminden okuma şansını bulacaksınız. Kitabı okuduktan sonra Mustafa Kemal’in hiç bilinmeyen yönlerini öğrenmiş olacağınız gibi Türkiye Cumhuriyetinin de hangi şartlarda kurulduğunu, içeride ve dışarıda ne tür düşmanlar ile savaşıldığına da şahit olacaksınız. Hangi savaşlarda ne tür başarıların altına imza attığını, müziğe, sanata, eğitime, doğaya olan aşkına ve aynı zamanda ne kadar naif bir insan olduğuna da kitabı okurken öğrenme imkanı bulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir