Öğretmenim Bir Bakar mısın?: Doğan Cüceloğlu

2018 yılında basımı yapılan ve Doğan Cüceloğlu’nun yazmış olduğu ‘Öğretmenim Bir Bakar mısın?‘ kitabı öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkileri ele alan bir eserdir. Hem öğretmen hem de öğrenci açısından son derece önemli noktalara değinilen bu kitap gelecek nesiller adına bu ilişkinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyor. Öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkinin öğrencinin hayatındaki ve geleceğindeki önemine sıkça değinen yazar, eğitim sistemindeki tüm aksak yönleri de ön plana çıkarıyor ve konuları detaylı bir şekilde ele alıyor. Geçmişten günümüze eğitim sistemleri ile ilgili yapılan en iyi tespitleri ile kitap tüm eğitimciler, ebeveynler ve öğrenciler tarafından okunması gereken eserler arasında bulunuyor.

Doğan Cüceloğlu Kaleminden Öğretmenin Gücü

Yazar Doğan Cüceloğlu kitabını öğretmenlerin kuşaklar boyunca devam edecek olan gücünün ne kadar büyük olduğunun anlaşılması için yazdığını vurguluyor. Bir eğitim sistemi içerisinde öğretmenin rolü, öğrenci üzerindeki etkisi, veli ve öğrenci karşısında öğretmenin duruşu gibi konuları detaylı bir şekilde ele alan Doğan Cüceloğlu, okul yaşamının başladığı ilk andan en son evreye kadar detaylı bir şekilde ele alıyor. Özellikle ilk okul sıralarında yerlerini almaya başlamış olan öğrenciler açısından öğretmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan yazar bu süreçte çocukların geleceğinin nasıl şekil alacağı üzerinde de sıkça duruyor.

Öğrenci Ve Öğrenci Arasındaki Sağlam Tespitler

Yazar diğer kitaplarında olduğu gibi yapmış olduğu doğru tespitler ile insanların eğitim konusunda daha da bilinçlenmesini sağlıyor. Eğitimin ilk olarak başladığı yerin öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki olduğunu vurgulayan Cüceloğlu, öğretmenin tüm eğitim sürecinde öğrencinin zihnine hitap edebilmesinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Kitabın içeriğinde kendisini etkileyen ve gelişmesinde önemli katkıları olan öğretmenlerinden de detaylı bir şekilde bahsederek savunduğu düşüncelerin ispatını da gerçekleştiriyor. Bir öğretim üyesi olan Cüceloğlu, tüm eğitim ve öğretim hayatında karşılaştığı ve yaşadığı olayları da kitabında detaylı bir şekilde ele alıyor. Bu yaşadıklarının bilinci ile öğrencilerine yakalaşan yazar öğrencinin hayatında öğretmenin çok önemli bir yerinin olduğunu kitabında defalarca vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir