Olağanüstü Bir Gece: Stefan Zweig

Stefan Zweig tarafından yazılan Olağanüstü Bir Gece isimli kitap Avusturya hafif süvari alayı ile katıldığı çarpışmalarda şehit olan Baron Frederich M. Von R.’nin hikayesini anlatıyor. 1914 yılında Rava Rusta’da şehit olan baronun yazı masasında bulunan notlarından yola çıkarak altı saatlik zaman dilimini Olağanüstü Bir Gece isimli bir kitaba dönüştüren yazar, okuyucuya akıcı bir eser sunuyor.

Olağanüstü Bir Gece Kitabının Kurgusu

Tarih 7 Haziran 1913 senesini gösterdiği sırada henüz 36 yaşında olan barona çok erken kaybettiği ailesinden bir miras kalmıştı. Bu miras üzerine subaylık mesleğinden istifa ede baron kendi adına emekliye ayrılmış gibi hissediyordu. Ailesi oldukça soylu bir sınıftan geliyor ve normal olarak da durumları gayet iyiydi. Bu kadar iyi durumun üzerine çok da yüklü bir miras kalınca soyluluğunu perçinlemiş oluyordu. Subaylık mesleğinden ayrıldıktan sonra tüm zamanını lükse ve nadir olan parçalara ayırmaya başlayan baronun dönemin en çok okunan kitaplarına ilk sahip olmak istemek gibi bir huyu da vardır. Kadınlar, lüks yaşam, antika ve değerli eşyalar bir zaman sonra baronun büyük bir durgunluk içerisine girmesine neden olur. Altı ay sürecek bir durgunluk dönemi sırasında eski heveslerinden tamamen uzaklaşan baronun gözünde hiçbir şeyin değeri kalmamıştır. Yaşanan o olağanüstü geceye kadar sıradan bir hayatın içerisinde olan baron için artık bir şeyler değişecektir.

Olağanüstü Bir Gecede Yaşananlar

Baron yaşadığı durgunluğu üzerinden atmak için evden bir anlığına çıktı. Çevresinde sosyeteye mensup soylu insanlar, şık faytonlar ve güzel kadınlar vardı. Bir süre soylu çevresine göz gezdiren baron bu çevrenin kendisine bir şeyler vermediğinin farkına varacaktı. Lüksün, zenginliğin artık onu mutlu etmediğinin farkına varan baron o gece önemli bir değişim yaşayacağının da bilincinde değildi. Kitap Stefan Zweig anlatımından bir baronun hayatının nasıl değiştiğini ve anlam yüklü bir hayata geçiş yaptığını gözler önüne seriyor. Oldukça sürükleyici, duru ve akıcı bir anlatımı bulunan kitap zenginlik içerisinde yaşayan ancak derin bir uykuda olan insanların birden bire gerçekliğe gözlerini açmasını net bir dille anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir