Otomatik Portakal: Anthony Burgess

Otomatik Portakal edebiyat çevreleri tarafından modern bir klasik eser olarak kabul edilmektedir. Yazar Anthony Burgess bu eserinde farklı bir anlatım kullanarak Alex isminde bir gencin çocukluk döneminden başlayarak olgunluğa erişmesini anlatıyor. Eserde zalim bir yönetim şekli ile yönetilen ülkede yaşanan adaletsizlikler ve halka yapılan haksızlıklar dile getiriliyor. Yazarın kitapta ilginç bir anlatım şekli kullanması kitabın birçok farklı çevrede ilgi görmesini sağlıyor.

Otomatik Portakal Kitabının Kısa Kurgusu

Kitabın baş kahramanı olan Alex üç kişinin daha bulunduğu bir sokak çetesine liderlik yapmaktadır. Çetenin diğer üyeleri Dim, Pete ve Georgie ismindeki gençlerdir. Alex gündüz zamanlarında son derece düzgün bir insan gibi yaşamakta ve okuluna gitmektedir. Ancak gece olduğunda diğer arkadaşları ile birlikte insanların parasını çalıp kadınlara saldırmaktadırlar. Fakat bu durum çok da uzun sürmeyecektir. Çünkü bir gece vakit barda uyuşturucu içeriği bulunan sütlerini yudumlarken Alex ve Dim basit bir nedenden dolayı tartışırlar. Alex, Dim’e çok sert davransa da lider olduğundan diğer arkadaşları seslerini çıkaramazlar. Fakat bu durumdan da oldukça rahatsız olmuşlardır. Ertesi günlerde Alex kendi çetesinde bir şeylerin değiştiğini fark eder. Değişen durum ise kendi arkadaşları arasındaki otoritesidir.

Alex’in Varolan Düzen İçerisindeki Önemli Rolü

Kötü bir insan olarak Alex, Otomatik Portakal kitabının ana karakterini oluşturuyor. Arkadaşlarının onu ihbar etmesi, girdiği ceza evinde tek başına işlemediği bir suçun üzerine kalması, özgürlük vaad edildiği anda türlü işkencelere maruz kalması ve içindeki kötülüğün bastırılmaya çalışıldığı bir deneye tabi tutulması Alex için oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Kendisi kötü olmaktan uzak durmaya çalışsa da insanların karşısında farklı etkiler yaratması Alex için zor günlerin geleceğinin de habercisidir. Varolan devlet sisteminin suçlular üzerindeki suçtan uzak tutma deneylerinin ilki Alex ile başlıyor. Alex girdiği bu deneylerden iki hafta sonra serbest bırakılıyor. Ancak eskisi gibi kötülük yapabilecek insan olmaktan da son derece uzaklaşıyor. Çünkü üzerinde yaptıkları deneyler kötülük hissi belirdiğinde Alex’in hastalanmasına neden oluyor. Kitapta Alex’in durumu akıcı bir dil ile ele alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir