Savaş Sanatı: Sun Tzu

Çinli filozof Sun Tzu tarafından yazılmış olan Savaş Sanatı kitabı insanlara farklı yaşam deneyimleri sunmaktadır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Sun Tzu’nun gerçek isminin de Sun Wu olduğu düşünülmektedir. Kitapta Sun Tzu Wu hükümdarı ile görüşür ve bu görüşmeye de kendisinin yazmış olduğu kitap aracı olmuştur.

Wu hükümdarı, Sun Tzu’dan bir kadın birliğini eğitmesini ister ve birliğin başına da hükümdarın en gözde iki cariyesi getirilir. Kadınlar verilen emirlere uymak yerine gülmeye başlarlar. Sun Tzu da bu durumu ilkinde görmezden gelir ancak ikisinde takım komutanlarının kellesini ister. Wu hükümdarı da mecburen iki cariyesini idam ettirmek zorunda kalır. Daha sonraki takım liderleri ise kurallara aynen uymaya devam ederler.

Çok Tartışılan Bir eser

13 farklı bölümden oluşan bu eser Sun Tzu’nun savaş hakkındaki düşünceleri ve prensiplerini konu ediniyor. Savaşın iyice tanınması, hazmedilmesi ve kavranması gerektiği üzerinde duran filozof savaşın yalnızca kral değil aynı zamanda halk ve asker milleti tarafından da istenilmesi gerektiğini düşünür.

Aynı zamanda Sun Tzu için önemli olan oylama değil alınacak galibiyettir. Ona göre savaşı kazanacak olanlar yanında çok yemek götüren değil gittiği yerde düşmandan yemek edinen, savunan değil saldıran ya da bölünen değil karşı tarafı bölen kazanır.

Bir savaş uzun sürerse asker de yorulur ve agresif bir hale gelir. Halk fakirleşir ve saldırgan olur. Bu durumda kralın aleyhine bir durumdur. Bir savaş yapılacaksa asker ve kral bu savaşın en kısa sürede bitirilmesi gerektiğini düşünür.

Aynı Stratejilerin Farklı Şekillerde Uygulanması

Sun Tzu’ya göre bir komutan aynı stratejileri daha farklı şekillerde uygulanabileceğini anlatmaya çalışıyor. Yani bir savaş taktiğini iki aynı savaşta uygulamak belki başarı getirmek ancak bu taktiği daha farklı bir hale getirmek o savaşı en kısa sürede kazanmanızı sağlayabilir.

Kitap yalnızca silah ile yapılan savaşları kazanmayı değil aynı zamanda kişinin kendi hayat savaşında da önemli etkileri olabilecek bir eser. Kitabı gerçek hayata uyarladığınızda aslında gerçek yaşam ile ilgili çok fazla detay bulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar