Simyacı: Paulo Coelho

Eser İspanya’dan yola çıkan ve Mısır Piramitlerinin bulunduğu yerde gizemli bir hazineyi bulmaya giden Endülüslü çoban olan Santiago’nun felsefi öyküsünü ele alır. Kitapta ailesi Santiago’yu bir papaz olması için papaz okuluna gönderir. Fakat Santiago bir papaz olmak istemediğine bunun yerine dünyayı dolaşan bir gezgin olmak istediğine karar verir. Bunu babasına söyledikten sonra babası Santiago’ya bir miktar para verir.  Kendisine bir sürü almasını söyler ve oğlunu kutsar. Santiago, babasının vermiş olduğu para ile bir sürü alır ve hayallerinin peşinden giymeye başlar.

Bir Rüya Santiago’nun Hayatını Değiştirir

Santiago, bir gün İspanya’da çobanların koyunları ile uyudukları ayin eşyalarının bırakıldığı yerde bulunan firavun inciri ağacının altında uyur. Rüyasında Mısır’a piramitlere gitmesi söylenir ve burada ona bir hazine verileceğinden bahsedilir. Santiago bir rüyanın bu kadar gerçekçi olacağına inanmak istemese de artık kalbinde çok daha büyük bir tutku vardır. Bu tutku da Mısır’a Piramitlere gitmektir. Ancak bunu gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için önce sürüsündeki koyunları satar. Sonra da yola koyulur. Yolda farklı maceralar ile karşılaşan Santiago’nun aşması gereken çok büyük bir çöl vardır ve bu çöl tahmin ettiğinden çok daha büyük olan tehlikeler ile doludur. Ancak hazineyi bulmaya kararlı olan Santiago için tehlikelerin çok da büyük bir önemi yoktur. Paulo Coelho bu kitabında insanlara kendi kişisel menkıbelerinin ardından gitmenin gerekliliğini çok yalın bir şekilde anlatıyor.

Bazen En Çok İstenilen En Yakında Olandır

Santiago çöle geldiğinde kendisine yardım edeceğini düşündüğü ve Simyacı olarak bilinen kişiyi bulur. Yaşadığı birçok hayat deneyiminin yanında yaşam felsefesine dair Simyacıdan da çok fazla şey öğrenecek olan Santiago artık hazineye çok daha yakındır. Simyacı ile birlikte Piramitlere giden Santiago burada hiçbir şey bulamaz. Bu sırada çevresini saran bir eşkıya grubundan işkence görür. Adamlara hayalinin buradaki hazineyi bulmak olduğunu söyler. Santiago’nun gördüğü rüyaya çok benzer bir rüya gördüğünü söyleyen eşkıya lideri İspanya’da çobanların kaldığı bir yerdeki firavun inciri ağacının altında bir hazine bulunduğunu söyler. Ancak bir rüyanın peşinden gitmenin dünyanın en büyük budalalığı olduğunu da ifade eder. O anda Santiago hazinenin yerini artık öğrenmiştir. Onca yolu aslında üzerinde bir gece uyuduğu hazineyi bulmak için gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir