Sinan Canan Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

Sinan Canan, bugüne kadar kaos kavramı, insan beyni ve zihninin yapısı, zihin kontrolü, bilim-inanç ilişkisi ve evrim kuramı konularında yaptığı konuşmalarla tanınmaktadır. Kitabını ise bildiği ile yetinemeyenlere yazılmış mektuplar olarak tanıtmaktadır.

Evet Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler kitabı mektuplar gibi samimi ve sahici, çok yönlü ve sürprizli bir kitap. Her yaştan okuyucunun öğrenebileceği hayata dair yol gösterici ve farklı düşünceleri aktarırken basit ve sade bir anlatımı benimsemiştir yazar.

Yazar kitabında kimi zaman mizah kimi zaman derin bir bakış açısı ile bazı nazik mevzulara dokunma cesaretini göstermiştir. Kitap ise üç bölümden oluşmaktadır.

Bize Dair, Bilime ve İnanca Dair, Kaosa Dair. Her bölümde birbirini kapsayıcı niteliktedir. Bütüncül bir bakış açısı ile yazılmış Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler kitabını okurken başka sorularda zihninizdeki dehlizlerden yukarı çıkacaktır. Kitap hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler Kitap Tanıtım Metni

“Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! ”

– Murat Menteş

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n] Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

  • Kaos teorisi nedir?
  • Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?
  • Evrim hakkında neden yanılıyoruz?
  • Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?
  • Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?
  • Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?
  • Aşk bize neler yapıyor?
  • Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl… Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.”

– Murat Menteş

“Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hakim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e.

Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için.”

– Cem Mumcu

“Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebi ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan…

Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim.

– Sultan Tarlacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir