Sineklerin Tanrısı: Sir William Gerald Golding

Kitapta atom savaşından kaçan bir grup çocuğun medeniyetten uzak bir adaya düşmelerini konu ediliyor. Sir William Gerald Golding eserde insan yaradılışında bulunan korkunç gerçekleri dile getiriyor. Britanyalı olan çocuklar nükleer savaş etkisinden uzak tutulmak istendiği için uçak ile başka bir yere aktarılıyor. Bu esnada uçak ıssız bir adaya düşüyor. Kitabın kahramanlarından olan Ralp ismindeki çocuk son derece iyi huylu ve zekidir. Büyüklerin baskısı olmadan yalnızca kendi başlarına bu adada yaşayacaklarını düşündükçe Ralp kendini oldukça mutlu hisseder. Çünkü etraflarında kendilerine sürekli olarak neyi yapmaları gerektiğini söyleyecek olan büyükler yoktur. Ancak Ralp’in aksine Domuzcuk lakabı ile bilinen şişman ve çok mantıklı olan çocuk ise bulundukları durumdan korkmaktadır.

Çocukların Issız Ortamındaki Yaşam Mücadelesi

Domuzcuk, Ralp ile konuşunca kaç kişinin hayatta kaldığını ve bulundukları yerden nasıl kurtulmaları gerektiğini düşünmeye başlarlar. Tüm çocukları bir araya topladığı için Ralp adanın şefi ilan edilir ve demokratik bir toplantı ortamı düzenlerler. Ancak bu durum Jack ismindeki çocuğun çok da hoşuna gitmez. Çünkü o geldikleri yerde kilisede koro başkanıdır ve kendi grubuna liderlik eden bir çocuktur. Her iki grup arasında bir anlaşmazlık çıksa da Jack ve grubu avcılıktan sorumlu olurken, Ralp ise düzei sağlamak ile yükümlü olur.

Kurulan Demokratik Düzenin Bozulması

Gerald Golding’in yazdığı Sineklerin Tanrısı kitabında sürekli olarak Jack ve Ralp arasında baş gösteren gerginlik bir süre sonra sonra Jack’in ormana gitmesine neden olur. Kabilede bulunan diğer büyük çocuklardan ve küçüklerden bazıları da Jack’in kurduğu boyalı kabileye katılırlar. Bu şekilde adada var olan tek demokratik düzen de bozulmuş olur. Domuzcuk ve Simon, Jack’in kurduğu vahşi kabile tarafından öldürülür. Ralp ise kaçmak zorunda kalır. Çünkü yakaladıkları yerde Ralp’i de öldüreceklerdir. Ralp’in ortaya çıkması için tüm adayı ateşe veren Jack bir askeri geminin kendilerini fark etmelerine neden olur. Böylece Ralp’in hayatı da kurtulmuş olur. Dünyanın en masum çocuklarının bile vahşileşebileceğine tanık olabileceğiniz farklı bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir