Solgun Karanfil Sinan Akyüz

Yazarın daha önce İncir Kuşlarını okumuş biri olarak söylemeliyim ki en çok okunan kitaplarından biri de bu eseri olmuştur. Solgun Karanfil, gerçek bir hayat öyküsünden esinlenerek kaleme alınmıştır. Bundan dolayı olsa gerek okuyan herkesi çok fazla etkileyecektir.

Sinan Akyüz kitabını okuduğunuzda ara sıra göz yaşlarınıza engel olamayacaksınız bundan emin olabilirsiniz. Hikayelerin içine teker teker girip o duyguları hissettikçe savaşın gerçek yüzü daha fazla etkileyecektir.

Solgun Karanfil Konusu

1940’lı yıllarda Yugoslavya’da geçen hikaye 16 yaşındaki Aferdita’nın ileride öğretmen olması ile başlıyor. Ailesi ise her Müslüman kızın yaptığı gibi peçe takmasını ve okulu bırakmasının şart olduğuna inanmaktadır.

Ailesinin bu kararına karşı çıkan Aferdita sonunda ailesinin istediği gibi peçe takıp kapanıyor. Diğer yandan da ülkesini zor günler beklemektedir.

Naziler Hitler önderliğinde ülkelerini parçalamak için yola çıkmaktadır. Kitaptaki diğer karakterimiz olan Fikret ise doktor olmak ve Aferdita ile evlenip mutlu olmak istemektedir.

Fakat savaş başladığından Fikret ailesi ve Aferdita’yı arkasında bırakarak Bajgora Dağlarına çıkmak zorunda kalmaktadır. Tek dileği ise savaşın bitmesi ve Aferdita’ya tekrar kavuşmaktır.

Bu süreçte yanında Aferdita’nın abisi Arben ve Roza vardır. Fikret’in dağlarda verdiği savaşı Aferdita da gönüllü öğretmenlik yaparak vermektedir.

Aşk ve savaşın acı yüzünü yansıtan kitaptan tarihi anlamda bilmediğiniz pek çok şey öğreneceğinizi düşündüğümden herkesin okumasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir