Stephen Hawking Kimdir?

İngiliz Fizikçi, evren bilimci, teorisyen, astronom ve yazar Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında dünyaya gelmiştir. Sekiz yaşında iken Londra’dan 20 mil uzaklıktaki St Albans’a gitmiş 11 yaşında da okula kaydolmuştur.

St Albans’dan mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi kolejine devam etmiştir. Babası tıp ile ilgilenmesini isterken o matematiğe karşı büyük bir sevgi besliyordu.

Ancak okulun matematik bölümü mevcut olmadığından fizik öğrenimi görmeye başladı. Üç yıl sonra ise doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyası ile ödüllendirildi.

Daha sonra kozmolojik (evren bilim) üzerine çalışmak için Cambridge’e giden Stephen Hawking, orada danışman olarak Fred Hoyle’u istemesine karşın Dennis Sciama atanmıştır. Doktorasını aldıktan sonra da ilk olarak araştırma asistanı daha sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanı olmuştur.

Stephen Hawking, 1960 yılında tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı. Bu hastalık motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç etmiş ama beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmamıştır.

Bu hastalık yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Stephen Hawking, 1985 yılından bu yana sesini de yitirdiğinden koltuğa yerleştirilmiş yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabilmiştir.

Bilimsel araştırmaları 40’ın üzerinde dünya diline çevrilen Stephen Hawking, bilim çevresinde Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar