Toprağın Uyanışı Jose Saramago

Üç kuşak süren bir aile hikayesi üzerinden diktatörlük dönemindeki tarım işçilerini konu alan Toprağın Uyanışı, yazarın diğer kitapları gibi konuyu içine alan ve sürükleyen bir roman olduğundan keyifle okuyacağınızdan eminim.

Kitabın daha fazla dikkat çekmesini ve yazar Jose Saramago kendi deneyimlerini bizlerle paylaştığını düşünürsek yazar kendi diyalogları ile okuyucuyu kitabına bağlamayı başarmış.

Yani halen Jose Saramago okumayanlar varsa kesinlikle bu kitabı da dahil olmak üzere diğer kitapları olan Körlük ve Görmek kitaplarını da okumalarını tavsiye ederim.

Toprağın Uyanışı Kitap Tanıtım Metni

Jose Saramago’nun çocukluk deneyimlerinden taşıdığı izlerle tartışmasız en kişisel, en mahrem yapıtı. Hayal dünyasının yatağını oluşturan anıların kök tuttuğu amansız bir coğrafyanın insanlarını anlatıyor.

Yirminci yüzyılın başında Portekiz’in güneyindeki Alentejo eyaletinde yaşayan Mau-Tempo ailesinin üç kuşak süren hikayesi boyunca, hayat mücadelesi veren yoksul ve topraksız köylülerin maruz kaldıkları sömürüyü ve uğradıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen hiç kaybetmedikleri isyan ve direniş ruhuna tanıklık ediyoruz.

Saramago’nun deneyimle “yaşam karşısında takınılan doğal ağırbaşlılık” Alentejo’nun uçsuz bucaksız düzlüklerindeki çetin koşullar içinde başlı başına bir erdeme dönüşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir