Üç Hikaye Nikolay Vasilyeviç Gogol

Üç Hikaye, Burun, Fayton ve Palto üç öykünün de muazzam bir güzelliği var. Yazarın diğer kitaplarını da okuma fırsatım oldu. Eğer halen okumayanlar varsa mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Üç öyküden oluşan kısacık bir kitap özellikle burun öyküsüne bayılacaksınız. Yazarın dili yazısı gerçekten de güzel bir okuma serüveni yaşatıyor.

Soyut düşünme bakımından dönemin ayrıt edici kitaplarından biridir. Kısa ve öz olan kitap okuyan herkesi kendine bağlamayı başaracaktır.

Nikolay Vasilyeviç Gogol, üç öyküyü tek bir kitapta toplayarak okuyucuların beğenisini kazanmış bir yazardır. Ayrıca hayal gücüyle çizdiği tablolarda, satır aralarında göndermeleri de anlayanları şaşırtacaktır.

Üç Hikaye Kitap Tanıtım Metni

YKY, ilk kez 1945 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Rus klasikleri arasında yayımlanan üç ünlü Gogol hikâyesini yeniden okurlarla buluşturuyor.

“25 Mart’ta Petersburg’da son derece tuhaf bir hadise oldu” cümlesiyle açılan “Burun”, kaybolan burnunun peşinden Petersburg sokaklarını arşınlayan bir adamın hikâyesi, absürd bir başyapıt. “Fayton”, bir süvari alayının gelişinin değiştirdiği bir kasabada yaşananları konu edinen bir hiciv. Bugün okurlar tarafından “Palto” adıyla bilinen ve pek çok yazarı etkilemiş olan “Kaput”ta ise, küçük memur Akakiy Akakiyeviç’in hem komik hem hüzünlü hikâyesine tanık oluyoruz.

Üç Hikâye’deki çevirilerde, Tercüme Bürosu’nun emektar Rusça çevirmeni Erol Güney’in yanı sıra Orhan Veli’nin de imzası var. Aradan geçen onca yıla rağmen akıcı ve canlı kalmış bu çeviriler sayesinde Gogol’ün kahramanları sular seller gibi Türkçe konuşuyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar