Ursula K. Le Guin Karanlığın Sol Eli

Yeni dalga bilim kurgunun en önemli temsilcilerinden biri olan Ursula K. Le Guin, sadece teknolojik gelişmeleri değil, politika, psikoloji ve toplum biliminin öne çıktığı alternatif toplum biçimlerini de sorgulamaktadır.

1929 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelen bilim kurgu ve fantezi yazarı Ursula K. Le Guin, sadece romanlarıyla 5 Locus, 4 Nebula, 2 Hugo ve 1 Dünya Fantezi ödülü almıştır.Kariyerine öykü yazarak başlayan yazarın ilk öyküsü 1962 yılında yayımlanmıştır.

Karanlığın Sol Eli kitabını 1969 yılına yazmış Hugo ve Nebula ödüllerinin ardından ün kazanmıştır. Yazarın eserlerinde ağırlıklı olarak anarşizmin, taoizmin, feminizmin, Yunan Mitolojisinin ve varoluşçuluğun etkileri görülmektedir.

Kitabın Konusu

Bilim kurgunun en önemli iki ödülünü kazanan ve kısa zamanda türünün klasikleri arasına giren Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında ki yarı-kutup ilkimi yaşanmaktadır ve tüm sakinler (androjen) yani çift cinsiyetlidir.

Burada cinsel kimlik bir statü ya da güç değildir, bu gezegende kişiler yılın belli bir döneminde o anki hormonal durumlarına göre kadın ya da erkek olmaktadırlar.

Öyle ki bir kaç çocuk doğuran bir kadın daha sonra başka çocukların babası olmaktadır. Kış cehaletin, şimdinin, mevcudiyetin ilerlemeden daha güzel olduğu bir gezegendir.

Bir gün gezegene uzaydan bir erkek elçi gelir ve onlarında katılmalarını istediği bir gezegenler birliğinden bahseder. Elçinin gelişi ile birlikte yabancı ile yerli, dişi ile erkek, benzemezlik ile benzerlik, arasındaki ilişki ve çelişkiler insanlardaki karşılıklarını yaşamaya başlarlar.

Zihninizin kapasitesini zorlayacak hayaller kurmayı daha çok sevdirecek bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar