Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı: Mark Manson

Bir blog yazarı olan Mark Manson tarafından yazılan kitap kişisel gelişim alanında önemli eserler arasında bulunmaktadır. Her zaman pozitif düşünmenin imkansız olduğunu vurgulayan yazar kitabında 9 ana başlık bulunduruyor ve her başlığın insanların kişisel gelişimlerinde önemli bir yer bulunuyor. Kitabın çabalama kısmında iyi bir yaşama sahip olmak için daha fazla çalışmak olmadığını yalnızca daha az olana önem vermek olduğunu anlatmaktadır. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabı umursamazlık gibi algılansa da aslında hedefe giden yolda insanın karşısına çıkacak olan engelleri çok da önemsememesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Aydınlığa Giden Yolda Kafaya Takmamak

Kitaba göre kafaya takmamak kesinlikle kayıtsız olmak ya da sorunları önemsememek anlamına gelmemektedir. Aksine kayıtsız olamamanın sizlere rahatsızlık vermemesi anlamına gelmektedir. Zıtlıkları kafaya takmamak için ise o zıtlıklardan çok daha önemli olan bir şeyi kafanızda takıntı haline getirmeniz gerekiyor. Bu süreçte önemli olan bir diğer önemli konuda ister farkında olun, isterseniz olmayın mutlaka kafaya takılacak olan konuyu kendiniz seçiyorsunuz.

Kitap Sizlere Hayatın İpinin Ucunu Bıraktıracak

Yazar, hayatta ulaşılmak istenilen yere ulaşmak için çabalamak zorunluluğunun olduğunu ya da bu süreçte önemli derecede ıstırap çekeceğinizi ve tüm bunlara da katlanmak zorunda olduğunuzu vurguluyor. Ancak kitabın bu bölümünün sonunda nasıl kazanmanız gerektiğini ya da daha çok kazanacağınızı anlatmıyor. Aksine her şeyin ipin ucunu nasıl bırakmanız gerektiğini anlatıyor. Kitabı okuduktan sonra hayatınıza dair bir muhasebe yapacaksınız ve önemsiz olan hesapların üzerini çizeceksiniz. Kitapta sizlere duygulara aşırı derecede değer biçilmemesi gerektiği üzerinde durulduğu gibi kişinin kendi mücadelesini seçmesinin de öneminden bahsedilmiştir.

Kitaba göre sorunsuz bir hayatı hayal etmek son derece mantıksızdır. Çünkü sorunsuz bir hayat yoktur. Ancak daha az sorunlu olan bir hayat istenilebilir. Mark Manson aynı zamanda insanların özel olmadığını ve yaşanılan bir sorunun kişiye özel değil de diğer insanların da başına gelebileceğini vurgulayarak sorunların çok fazla büyütülmemesi gerektiği üzerinde de durmaktadır. Kitapta pozitif olmak hayattaki sorunları aşabilmek için yeterli değildir. Bu yalnızca var olan sorunları bir inkar şeklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir