Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal, gerçek ismi Kemal Sadık Gökçelidir. Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Yaşar Kemal Osmaniye’de 6 Ekim 1923 yılında dünyaya gelmiştir. Ailesi aslen Van Erciş’lidir. I. Dünya savaşında Diyarbakır, Urfa, Antep ve en son olarak Adana’ya yerleşmişlerdir. Yaşar Kemal’in babası göç sırasında Yusuf isimli yaralı bir çocuğu sahiplenmiştir. Yaşar Kemal henüz 4 yaşındayken gözleri önünde Yusuf tarafından babasının öldürülmesine şahit olmuştur. Bu olaydan çok etkilenen yazar 12 yaşına kadar kekeleyerek konuşmuştur. Küçük yaşta geçirdiği bir kaza sonucunda sağ gözünü kaybetmiştir. Küçük yaşlarda yazmaya ilgi duyan yazar ilkokula gitmeden “Aşık Kemal” mahlası ile halk şiirleri yazmıştır.

Yaşar Kemal Edebi Yönü

Yaşar Kemal kaleme aldığı ilk şiiri olan “Seyhan” 1939 yılında Adana Halkevi dergisinde yayımlanmıştır. Ortaokula geç yaşında başlamış fakat edebiyata olan ilgisi yüzünden yatılı öğrencilik hakkını kaybetmiştir. Irgat katipliği, memurluk, inşaat denetçiliği ve öğretmen vekilliği gibi farklı işlerde çalışmıştır. Yaşamın zorlukları yazarı olgunlaştırmıştır. Bu durum eserlerine de yansımıştır. Halk edebiyatına büyük ilgi duyan yazar “Çığ”, “Ülke”,”Millet”,”Kovan” gibi dergilerde okuyucuları ile buluşmuştur. Aynı dönemlerde Abidin Dino, Nurullah Ataç, Pertev Naili Boratav ile tanışmış “Don Kişot” kitabından etkilenerek Batı edebiyatını daha çok araştırmaya başlamıştır. kayseri’de askerlik yaptığı dönemlerde ilk uzun hikaye kitabı “Pis Hikaye”yi kaleme almıştır.

1951 senesinde İstanbul’a yolu düşen Yaşar Kemal kısa süre işsiz kaldıktan sonra ilk defa Yaşar Kemal mahlası ile Cumhuriyet gazetesinde fıkra ve röportajlar yayımlandı. Yazıları ve siyasi etkinlikleri sebebi ile kovuşturmaya uğramıştır. 74 ve 75 yılında Türkiye Yazarlar Sendikasında Genel Başkan olarak görev yapmıştır. 1988 yılında kurulan Pen Yazarlar Derneğinin ilk başkanı olmuştur. Türk edebiyatına katkıda bulunduğu büyük eserleri ile büyük yazar Yaşar Kemali saygı ile anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar