Yerdeniz Büyücüsü Ursula K. Le Guin

Bilim kurgu ve fantastik kurguda başarısını alanında en geçerli olan Hugo ve Nebula ödüllerini alarak kanıtlayan Ursula K. Le Guin Yerdeniz Büyücüsü kitabı ilk önce bir üçleme olarak planlanmış olsa da daha sonra seri beş kitaba ulaşmıştır.

Kitap büyücü Ged’in çocukluk ve ilk gençlik yıllarında büyümek ve büyücü olma isteğindeki maceralarına götürüyor okuyucularını.

Yerdeniz Büyücüsü kitabını okurken fantastik edebiyatın bilinen örneklerinden biri olan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi ile benzerlik olabilir.

Romanın başlarında adı henüz konulmamış olan Duny’in basit bir cadı olan teyzesi tarafında  gücü fark edilmektedir. Böylelikle Duny teyzesinden küçük büyüler öğrenmeye başlayacaktır.

Fakat henüz çok genç ve hırslı olan Ged sessiz Ogion’dan sıkılmış ve gücünü kanıtlayabileceği büyüler öğrenmek için Ogion’un mektubu ile büyücülük okuluna girmeye karar verir.

Okulda ise kendisinden daha deneyimli ve zengin olan çocuk Jasper’la yıldızı barışmayan Ged, onunda büyüklüğünü kabul etmesini benliğini saran hırs ile istemektedir.

Hikaye boyunca Ged kendini ve yeteneklerini keşfedecektir. Büyüme sürecinde sıradan genç gibi çeşitli duyguların tuzağına düşecek olan Ged, başına gelenlerden sonra hırsı, yersiz cesareti, aceleciliği, büyüklenme duygusunu ve meraklı oluşunu bırakır

Tüm hikaye bir gencin büyüme sürecine çeşitli maceralarla tanıklık edeceksiniz, Ursula K. Le Guin’in yaratmış olduğu dünyanın etkisi altında kalacaksınız. Yazarın mitolojik çağrışımlara da açık olan eseri fantastik eserlerin çoğunun sanat yapıtı olduğu ya da olmadığı tartışması sürse de kesinlikle iyi bir edebiyat eseridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Son Yorumlar