Yüzyıllık Yalnızlık: Gabriel Garcia Marquez

Latin Amerika edebiyatının duayenlerinden olan Marquez’in en etkileyici romanı Yüzyıllık Yalnızlık romanıdır. Bu kitap aynı zamanda yazarın büyülü gerçekçilik akımını en iyi temsil eden kitaptır. Kitapta bir ailenin hikayesi uzun bir zaman sürecinde anlatılır. Ayrıca aka planda yazar ülkesinde yaşanan iç savaşı, toplumsal ve siyasal gelişmeleri de anlatır.

Gerçekçi bir dille yazılsa da olağanüstü pek çok olay kitapta sanki sıradan bir olaymış gibi anlatılır. Yazar büyük annesinin küçükken kendisine masal anlatırken takındığı tavrı benimsediğini belirtmiştir. Ayrıca romanın kendi çocukluğundan izler taşıdığını ve ailesinden karakterlerden etkilendiğini de söylemiştir. Kitapta durup dururken uçan ya da yıllar boyu hiç uyumayan insanlar sanki günlük bir meseleymiş gibi dile getirilir.

Büyülü gerçekçilik hem yoğun içeriği hem de oldukça zengin, derin ve eğlenceli anlatımıyla bu kitapta hayat bulur. Aslında doğal olarak mümkün olmayan olaylar oldukça akıcı ve gerçekçi bir şekilde anlatılır. Yazar yazdıklarının bir kısmının doğaüstü olsa da kimseyi şaşırtmadığını ve herkesin kendisinden bir parça bulacak kadar gerçek olabileceğini de söylemiştir.

Buendia Ailesinin Kuşaklar Boyu Devam Eden Hikayesi

Buendialar tıpkı bizim kültürümüzdeki gibi çocuklarına dedelerinin ya da ninelerinin ismini veren klasik bir Kolombiya ailesidir. Ancak ailenin her bireyi farklı bir karakteri ve o zaman Kolombiya’da yazarı etkileyen kişileri ve olayları yansıtır.

Gabriel Garcia Marquez kendi çocukluğundan izler taşıyan bu romanı son derece içten ve samimi bir dille yazmıştır. Kitaptaki toprak yiyen, hiç uyumayan, biri son derece uyumlu diğeri ise asi olan kardeşler ve akrabalar oldukça eğlenceli ve sahici bir şekilde hayat bulur.

Bol Karakterli Zengin Bir Anlatım

Kitaptaki hiç bir karakter okuduktan sonra akıldan çıkmaz. Ancak romanın başkahramanı kimdir diye düşünseniz kesin bir karar varamazsınız. Ailenin kuşaklar boyu yaşayan ninesi Ursula, Jose Arcadio ve Aureliano Buendia kardeşler en çok hatırda kalanlardır. Ancak her bir karakter farklı açılardan bakılarak ince bir şekilde işlenmiştir.

Marquez’in bu romanı okuyan herkese yeni düşünce kapıları ve hayal etme yolları açar. Ayrıca Kolombiya’nın ilk kuruluşundan, neredeyse insanların ilk yerleşik hayata geçişine kadar birçok gönderme de kitapta yer alır. Anlatılan olayların nelerden esinlendiği ve yazarın zengin iç dünyasını tahmin etmek kolay olmasa da okuyan herkeste iz bırakacak bir romandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir